Deficit dodržíme, nic není jasné, zní z vlády. „Je to jasné už každému,“ seknul Kalousek

02.06.2023 22:35 | On-line

MONITORING Současný schodek státního rozpočtu 271,4 miliardy korun narazil v květnu na deficit schválený pro celý letošní rok. Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rozhovoru pro server iDnes.cz uvedl, že vláda měla situaci řešit mnohem dříve.

Deficit dodržíme, nic není jasné, zní z vlády. „Je to jasné už každému,“ seknul Kalousek
Foto: Screen: YouTube
Popisek: Miroslav Kalousek

Kalousek mimo jiné hovořil také o tom, že se určitě nestane nic v tom smyslu, že by vláda neměla peníze na důchody nebo nezbytné výdaje. „Šanci vejít se do schválených výdajů totiž stále má. Ale je téměř jisté, že deficit, který Sněmovna schválila, převýší ten skutečný. Vláda tak nedodrží zákon, což je vždycky problém, zároveň premiér nedodrží svůj slib. Veřejně totiž slíbil, že deficit v letošním roce dodrží. Když premiér nedodrží slib, vždy to pošramotí důvěryhodnost vlády," zmínil Kalousek.

„Ten třetí a největší problém, který zasáhne každého z nás, je, že z každé miliardy, kterou si musíme půjčit, budeme platit každý rok zhruba padesát milionů na úrocích. Čím větší deficit vláda udělá, tím více si bude muset půjčit, a tím více tedy budeme každý rok muset platit z úroků. Tím, že budeme muset platit úroky, nebudeme mít peníze na další věci. A to už se dotýká každého z nás," dodal Kalousek.

Vláda Petra Fialy (ODS) podle něj musí razantně škrtat. „Podle mého názoru musí škrtat mnohem víc než těch 20 miliard, o kterých mluví ministr Stanjura," podotkl Kalousek. 

„V rozpočtu je mnoho rizik, která se špatně odhadují, obzvlášť v letošním roce. Ale kromě rizik jsou tam dva zjevné fauly, které na papíře umožnily stlačit deficit na 295 miliard. Ve skutečnosti je však deficit mnohem vyšší. Jsou to fauly za 65 miliard," podotkl také Kalousek a hovořil o mimořádné valorizaci a také o prodeji emisních povolenek. 

Závěrem rozhovoru pak podotkl, co mu vlastně nejvíce vadí na komunikaci vlády vůči veřejnosti ohledně rozpočtu a úsporných opatření. „To, co mně osobně vadí, je, že stále zaznívá z vládních kruhů, že deficit dodrží, že nic není jasné. Ale ono je to už jasné úplně každému. Vláda by tedy měla přiznat, že pokud neškrtne masivně alespoň těch 65 miliard, deficit prostě nedodrží. To je komunikace, kterou bych si přál," dodal Kalousek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…