Dějiny Evropy jsou válka s muslimy. Je proti mně jen pár křiklounů, řekl „vzdělaný, zkušený a národem milovaný prezident“ Miloš Zeman

10.07.2017 11:26

Historie Evropy byla nepřetržitá válka s muslimy. A Srbové to zažili na vlastní kůži už v bitvě na Kosově poli. Bělehradskému deníku Večernje novosti to řekl český prezident Miloš Zeman. Podle jeho slov je v Africe dalších několik milionů lidí připraveno migrovat do Evropy. Srbský deník hned v úvodu napsal, že Zeman je vzdělaný, zkušený a národem milovaný prezident.

Dějiny Evropy jsou válka s muslimy. Je proti mně jen pár křiklounů, řekl „vzdělaný, zkušený a národem milovaný prezident“ Miloš Zeman
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska

Rozhovor s českým prezidentem uvedly jedny z nejčtenějších srbských novin následovně. „Miloš Zeman je politik ze staré školy. Politik s velikými znalostmi, vzděláním a ohromnými zkušenosti, který hovoří vždy na rovinu a otevřeně. Světová globalizace se ho nedotkla. V zemi ho nazývají lidový prezident a masy ho milují.  Odmítá ho však pražská intelektuální kavárna,“ píše autor rozhovoru s tím, že to Zemanovi nijak nevadí.

„Ti, kteří ho kritizují, i druzí, kteří ho uctívají, se shodují v jednom – roli prezidenta vykonává na plný výkon s hbitostí neuvěřitelnou u třiasedmdesátiletého muže. Novináře nemá rád a neváží si jich. S médii komunikuje provokativně a často je s nimi na ostří nože. Na žádost našich novin o rozhovor reagoval ochotně a bez váhání,“ napsaly srbské noviny.

Během rozhovoru Miloš Zeman hodnotil své první funkční období. „Základním úkolem nejenom českého prezidenta, ale i všech jiných prezidentů, je hájit národní zájmy své země. Prezidenti menších a středních zemí to mají o něco těžší než prezidenti velmocí, ale z tohoto hlediska jsem se svým prvním funkčním obdobím vcelku spokojen a chtěl bych v tomto úsilí pokračovat i v období druhém,“ řekl.

Anketa

Schvalujete, že Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary pobírá dotace z veřejných rozpočtů?

4%
96%
hlasovalo: 11896 lidí

Nadávky těch, kteří ho nazývají ruským agentem, prý nevnímá. „Jeden z mých přátel, bývalý ministr kultury Pavel Dostál, mi kdysi říkal: Miloši, pamatuj si, že s domovnicí se nediskutuje. A tyto lidi já považuji za takové pomlouvačné typy, které je třeba ignorovat,“ uvedl Zeman.

„Můj vztah k Rusku je dán tím, že Rusko je významný obchodní partner a mým zájmem je podporovat ekonomickou diplomacii a mít dobré vztahy se všemi, podtrhuji všemi, významnými zeměmi. Charles de Gaulle tomu říkal strategie všech azimutů,“ sdělil český prezident srbskému deníku.

Bělehradský novinář Dragan Vujičić se ho ptal dokonce i na českého poslance Jaroslava Foldynu, který před časem obdržel z rukou srbského prezidenta státní vyznamenání. „Považuji Jaroslava Foldynu za svého přítele a jeho práce si vážím,“ odpověděl Miloš Zeman.

Jedním z témat interview byla migrační krize. „Říká se, že v Africe je připraveno migrovat do Evropy minimálně několik milionů lidí. Protože se jedná z větší části o muslimy, jejichž kultura je neslučitelná s evropskou kulturou, nevěřím na schopnost jejich asimilace,“ zopakoval svůj dlouhodobý pevný postoj.

„Mimochodem, když se podíváte na historii Evropy, tak to byla vlastně neustálá válka s muslimy. A myslím si, že právě Srbsko to zažilo mimo jiné i na Kosově poli,“ doplnil prezident Zeman.

Barevné revoluce, které před časem začaly zaplavovat svět, podle něho skončily neúspěchem. „Vnímám je (barevné revoluce, pozn. red.) jako naprostý nesmysl a jako pokus institucí typu Sorosovy univerzity a dalších měnit systém v řadě zemí, tzv. vyvážet demokratické hodnoty. Ale demokracie se neexportuje, demokracie vyrůstá z domácích kořenů. Zatím všechny barevné revoluce, ať už v arabském světě, nebo například na Ukrajině, v Gruzii i jinde, skončily naprostým neúspěchem,“ popisoval.

Barevné revoluce v Česku po svém případném druhém vítězství se však neobává. „Už jsem volby vyhrál minule a zatím se to v České republice nestalo. Musím ale připustit, že bylo několik neúspěšných pokusů, které skončily tím, že se v Praze sešlo několik set křiklounů, a tím všechno skončilo,“ zavzpomínal český prezident.

Závěrem rozhovoru hovořil Miloš Zeman o vztazích s Čínou. „Nová Hedvábná stezka je největším infrastrukturním projektem v moderních dějinách lidstva a odhaduje se, že náklady na tuto investici budou asi dvanáctkrát větší než náklady na Marshallův plán. To podtrhuje význam této investice a pro Českou republiku je samozřejmě důležité zapojit do tohoto projektu české stavební, strojní nebo železniční firmy. Česko i Srbsko mají dobré vztahy s Čínskou lidovou republikou a tím se liší od některých jiných členských zemí Evropské unie, které se snaží Čínu embargovat a neuvědomují si, že Čína je dnes největší světová ekonomika a každé embargo se nakonec obrátí proti nim,“ dodal prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro srbské Večernje novosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…