Dejme koalici sto dní hájení, říká Dvořáková. Varovný prst zvedá nejen u Hermana

08.01.2014 20:52

Politoložka Vladimíra Dvořáková v rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz prohlašuje, že by budoucí vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL měla dostat sto dní hájení, aby její ministři předvedli své schopnosti. Zároveň však upozorňuje na hrozící pnutí v kabinetu, kvůli kterému prý vláda zřejmě nevydrží příští tři roky. Napětí se může projevit v ČSSD, v ANO a ostatně i u lidovců, především v oblasti církevních restitucí.

Dejme koalici sto dní hájení, říká Dvořáková. Varovný prst zvedá nejen u Hermana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Během volebního období se může znovu projevit kupříkladu rozdělení ČSSD na sobotkovce a haškovce. V minulých dnech se ostatně ukázalo, že napětí mezi předsedou strany Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem stále existuje. Problematická ale může být i situace v novém hnutí ANO, protože sdružuje osobnosti s často poměrně odlišnými názory. Lidovci působí jednotně, ale i na ně je podle Dvořákové třeba dávat pozor, i kvůli pravděpodobnému příštímu ministrovi kultury Danielu Hermanovi.

Většinový volební systém nám nepomůže

„U pana Hermana bylo překvapivé ani ne to, že jde o něj, ale že dva resorty, které mají vliv na církevní restituce – zemědělství a kulturu – dostala KDU-ČSL. Byl to jakýsi  kompromis, ČSSD řekla, že bude mít pod kontrolou pozemkový fond, aby to probíhalo tak, jak má a vydávaly se věci, na které má církev nesporný nárok. U nemovitostí mě to překvapilo. Pan Herman je spjat s katolickou církví, s Biskupskou konferencí, ale opět - posuzovala bych ho až podle situací, kdy bude o některých věcech rozhodovat a jestli bude do věcí zasahovat tak, jak by neměl,“ prohlašuje politoložka.

Stejně jako ve staré pravicové koalici, najdeme prý i v té nové mocenské skupiny, které budou stát prosti sobě. Nová koalice má však jednu výhodu, může se poučit z chyb svých předchůdců. A podle Dvořákové by k tomu měla dostat prostor.

V závěru rozhovoru pak zkritizovala záměr hnutí ANO prověřovat možnost zavedení většinového volebního systému v Česku. Tato snaha podle Dvořákové ukazuje spíše na to, že politici nevidí zásadní problémy, které trápí naši společnost a místo toho rozebírají volební systém. Pakliže by u nás skutečně byl zaveden většinový systém, nepřispělo by to podle politoložky ke stabilizaci politické scény. Spíše by nastala ještě výraznější polarizace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Síkelova habaďůra: „Tvařte se jako malí a střední. Přimhouříme oko.“

14:40 Síkelova habaďůra: „Tvařte se jako malí a střední. Přimhouříme oko.“

Ministr Jozef Síkela dal velkým průmyslovým koncernům nečekanou radu: Pro účely zastropování cen ene…