Den vzniku ČSR si Slovensko státním svátkem nepřipomíná. Prezident Kiska zrod tohoto státu přesto ocenil

28.10.2017 19:06

Význam vzniku Československa (ČSR) v roce 1918 přetrvává do dneška, Slovensko tehdy získalo nejen jasné hranice, ale i příležitost budovat politické, vzdělanostní a kulturní instituce. Slovenský prezident Andrej Kiska to napsal v prohlášení k dnešnímu 99. výročí založení společného státu Čechů a Slováků. Informovala o tom ČTK.

Den vzniku ČSR si Slovensko státním svátkem nepřipomíná. Prezident Kiska zrod tohoto státu přesto ocenil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Slovenska Andrej Kiska

Oficiální oslavy výročí vzniku ČSR se na Slovensku nekonají, na tradiční vzpomínkové shromáždění přišly do centra Bratislavy desítky lidí.

„Nový stát nevymyslely vítězné mocnosti. Na mapu poválečné Evropy ho zakreslily díky dlouhodobému úsilí o svobodu a nezávislost, které bylo společným dílem domácích vlastenců a politiků, slovenských a českých krajanů v Americe i legionářů bojujících v Rusku,“ uvedl Kiska.

Zápas o vznik Československa se podle Kisky spojuje s nenahraditelným státníkem Tomášem Garriguem Masarykem, s charismatickým Milanem Rastislavem Štefánikem a s nesmírně pracovitým Edvardem Benešem.

Hlava slovenského státu připomněla, že zástupci slovenského národa se ke společnému státu přihlásili deklarací z 30. října 1918.

„Nevídaným tempem se rodila vzdělaná střední třída, do veřejného života vstupovali starostové, primátoři, hejtmani, ministři, novináři, podnikatelé, rozvíjela se občanská společnost. Značka Československo vzbuzovala respekt, byli jsme ostrovem demokracie ve střední Evropě,“ uvedl Kiska k vývoji v ČSR.

Dvacet let existence první ČSR, která se rozpadla před druhou světovou válkou, bylo podle Kisky příliš krátkou dobou na vyřešení řady problémů. „Nejprve jsme na prahu druhé světové války ztratili stát a po jeho obnovení jsme v roce 1948 ztratili jeho nejdůležitější charakteristiku – demokracii,“ poznamenal Kiska k poválečnému obnovení Československa, ve kterém se k moci dostala komunistická strana.

Slovensko má podle Kisky důvod vzpomínat na vklad, který do jeho rozvoje vnesl společný stát Čechů a Slováků, jenž se po politických a společenských změnách jako výsledku pádu komunistického režimu v roce 1989 později rozpadl. Od roku 1993 fungují ČR a Slovensko jako samostatné státy.

U zrodu Československa jednoznačně stála touha po demokracii

Stejně jako po minulé roky i dnes se k výročí vzniku ČSR uskutečnilo u památníku československé státnosti a sochy T. G. Masaryka ve slovenské metropoli vzpomínkové shromáždění, které pořádají čeští krajané, zástupci dalších organizací či politici. Součástí akce tradičně bylo kladení věnců a kytic.

„U zrodu Československa jednoznačně stála touha po demokracii a občanských svobodách,“ řekl v projevu zástupce české velvyslankyně na Slovensku Pavel Sladký. Poukázal také na výjimečné vztahy mezi Slovenskem a ČR i téměř 25 let po rozdělení československé federace.

Den vzniku ČSR si Slovensko na rozdíl od České republiky státním svátkem nepřipomíná. S návrhem povýšit na Slovensku 28. říjen z památného dne na státní svátek část slovenské opozice neuspěla ve slovenském parlamentu naposledy letos v září.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal  do školy jen díky inkluzi...

15:54 Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal do školy jen díky inkluzi...

V posledním díle Mých zpráv se Jaromír Soukup věnoval zdravotnictví, kde si prý ministr Vojtěch bude…