První veřejnou funkci získala strana již na podzim 2002, když byla do zastupitelstva Prahy 1 zvolena Stanislava Moravcová. A právě ekonomka a předsedkyně Věcí veřejných se se stranou nerozešla právě v nejlepším. V čele VV ji v roce 2005 nahradil Jaroslav Škárka, jeden z lidí dříve spojovaných s Vítem Bártou. V červnu 2009 pak Věci veřejné vyslaly v přípravách na později zrušené předčasné sněmovní volby do svého čela novináře Radka Johna. Populární osobnost pomohla získat voliče, John ale nikdy přesvědčivě nevyvrátil podezření, že má pouze reprezentativní funkci a stranu místo něj vedou jiní.
Figurka na šachovnici Víta Bárty
Spekulací kolem VV je ale více. V médiích se například často objevují oficiálně popírané informace, že strana získala postavení díky podpoře šedých eminencí pražské politiky Tomáše Hrdličky a Romana Janouška. Během uplynulých dvou let ale přišla i další pro stranu nemilá zjištění. Již před volbami do sněmovny v květnu 2010 například vyvolaly rozpačité reakce smlouvy, kterými se museli uchazeči o poslanecké křeslo za VV zavázat, že zaplatí až sedm milionů korun, pokud přestoupí k jiné straně nebo nebudou hlasovat se svým klubem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh