„My jsme všechny materiály již odeslali. Trváme na tom, že má dojít k navýšení platů pedagogů i nepedagogických pracovníků. Učinili jsme k tomu razantní kroky za vedení ministryně školství Kateřiny Valachové a ministra školství Stanislava Štecha. Spor ministra financí Ivana Pilného mi přijde zajímavý,“ vyjádřil se Pavlík k tomu, že ministr financí Pilný hovoří o nedostatku finančních prostředků.
„Podle našich propočtů pan ministr má několik miliard na platy pracovníků školství. Pevně doufám i v to, že dojde k navýšení rozpočtů vysokých škol,“ sdělil Pavlík. Následně pak zkritizoval ministra financí Pilného i jeho předchůdce Babiše, kteří se oba vyjadřují tak, že peníze nejsou. „Najednou se najdou,“ zmínil Pavlík příklady z minulosti s tím, že smetanu pak slízne hnutí ANO Andreje Babiše. Oba muže pak nazval kouzelníky.
„Je to hra, ve které jsou diváci učitelé. Ale jsou těmi diváky i studenti. My nehrajeme o peníze pro učitele, to je investice do vzdělávání, do naší budoucnosti. A to je hra, která se mi vůbec nelíbí,“ sdělil Růžička.
To, že je to velmi závažná společenská otázka, míní i ministryně Valachová. „Děti žádnou stranickou knížku nemají a je to budoucnost. Nelíbí se mi tak, že dochází k přetahování mezi ministrem školství a financí,“ sdělila Valachová.
Mgr. Jiří Růžička
„Učitelům za těch deset let se plat zvyšoval víceméně o inflaci. Situace je alarmující,“ láteřil Růžička. „Od roku 1995,“ sdělil k číslům navyšování mzdy moderátor Moravec. Náměstek Pavlík se v této otázce zastal sociálnědemokratických vlád. „Na vzdělávání nám velmi záleží,“ řekl.
Zima pak hovořil o postavení učitelů ve společnosti. Mimo jiné připomněl vtip, že nejhorší mobil ve třídě má učitel. „Jestliže bereme, že průměrný plat je kolem 30 tisíc, tak ten vysokoškolský pracovník na tom prodělává,“ domnívá se Zima.
Valachová se pak rozčílila nad volebním programem hnutí ANO. „Nyní se každý předhání, o kolik procent se navýší platy učitelů,“ sdělila rozzlobená Valachová. Podle ní je důležité, aby zítra koaliční rada souhlasila s navýšením mezd a aby šlo o dlouhodobé kontinuální kroky, které budou následovat.
Dalším tématem pak byl kariérní řád. „Zásadní nezpochybnitelná věc je, že chceme, aby učitelé byli kvalitní. Ale my jsme se rozhodli, že uděláme komplikovaný systém,“ zkritizoval Růžička kariérní řád z pera exministryně školství Valachové, který však nebyl přijat.
„Byla to důležitá věc, která však spadla pod stůl. Ale jak znám politiky, tak se k tomu v nadcházejících pěti letech nikdo nevrátí,“ podotkl kriticky Pavlík. Exministryně Valachová je v tomto optimističtější. „Věřím, že do dvou let se kariérní řád dostane znovu na pořad dne,“ sdělila Valachová.
Závěrem se Zima vyjádřil k financování vysokých škol. „Systém by se měl změnit,“ zmínil Zima. Jak uvedl, v současné době se nefinancuje jen podle počtu studentů, ale i podle parametrů kvality, a postěžoval si například na nízké odměny doktorandům. „Na vysoškolských učitelích škudlíme. Toto musíme dofinancovat. To jsou ty peníze, 4,5 miliardy, které chceme meziročně do vysokého školství investovat,“ doplnila Valachová. Počty vysokoškoláků pak podle Zimy odpovídají evropským trendům.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: vef