Děti země vydírají, házejí nám vidle do investic, ale my uděláme Česko bohatší. Byli jsme u toho, když Babiš zahajoval komunální kampaň

03.09.2018 17:32

V pražském obchodním domě Kotva spustilo hnutí ANO v pondělí svou kampaň před podzimními komunálními a senátními volbami.

Děti země vydírají, házejí nám vidle do investic, ale my uděláme Česko bohatší. Byli jsme u toho, když Babiš zahajoval komunální kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a senátním volbám. Zúčastnil se předseda ANO a premiér Andrej Babiš, lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík, primátor a lídr kandidátky v Brně Petr Vokřál a primátor a lídr kandidátky v Ostravě Tomáš Macura

Fotogalerie: - Uděláme Česko bohatší

Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...

Na pozadí pódia jsou vyvedeny nejvýznamnější projekty, které by hnutí ANO chtělo v komunální politice prosadit. Pod heslem „Ano, uděláme Česko bohatší“ jsou vyobrazeny investiční akce za stovky milionů až desítky miliard. V Praze dokončení dálničního obchvatu, i v dalších městech jsou slibovány dopravní stavby. V Ústí nad Labem, Pardubicích, Jihlavě, Brně či Olomouci byly přislíbeny sportovní hala či stadion, v Českých Budějovicích divadlo, v Brně ještě kulturní centrum.

Pár minut před čtrnáctou hodinou nastoupil na pódium premiér Andrej Babiš v doprovodu mluvčí hnutí Lucie Kubovičové a kandidátů na tři nejvýznamnější komunální funkce – primátoři z Ostravy a Brna Tomáš Macura a Petr Vokřál, doplnění Petrem Stuchlíkem, který má v Praze nahradit dosavadní primátorku z ANO Adrianu Krnáčovou.

„Je to naše druhá komunální kampaň, a máme co obhajovat,“ začal premiér Babiš. Komunální politika je podle něj o řešení běžných problémů občanů.

Hlavním cílem hnutí ANO je vytvořit funkční spolupráci mezi komunální politikou a vládou. „Naše menšinová vláda jezdila do krajů a poprvé v historii zmapovala potenciál investic,“ připomněl Andrej Babiš.

Za hlavní komunální problém považuje infrastrukturu. V mnoha městech cítí jako problém nedostatek kapacit pro parkování, musí se řešit i bydlení.

„Není bydlení, přestaly se stavět byty,“ zalitoval premiér. „A proto naše vláda přichází s projektem ‚Výstavba‘, který komunální politiky určitě zaujme. Podle Babiše bychom měli zapomenout na sociální bydlení a řešit bydlení jako celek, protože bydlet potřebuje každý. A v tomto směru chce vláda provést zásadní legislativní změny, které by výstavbu bytů výrazně zjednodušily.

I v dalších věcech chce stát poskytovat komunálním politikům „legislativní podporu“. Kromě toho vláda například chystá „Dlouhodobý investiční plán země“, který by měl rozvrhnout investiční projekty až na deset let.

Dalším tématem, na které se chce hnutí ANO v komunální politice zaměřit, je výstavba sportovišť. „Naše děti potřebují sportovat a musejí mít kde sportovat,“ řekl k tomu Andrej Babiš. Zaměřit se chce i na obnovu kulturního dědictví a podporu cestovního ruchu, aby turisté zavítali i do doposud opomíjených lokalit.

Primátor Ostravy Tomáš Macura nejprve poděkoval premiéru Babišovi za to, že se vláda snaží komunální politice vytvářet podmínky, a pak označil za svůj největší úspěch za čtyři roky v čele města to, že zbavuje Ostravu nevábné pověsti „černého města“.

„Náš fokus je na zlepšování kvality života,“ pronesl s tím, že podle agentury Moody’s má Ostrava rating A1, což se doposud dařilo jen Praze a Brnu.

Jako oba kolegové si Macura přinesl na tiskovku tři velkoformátové obrázky s vizualizacemi projektů, které by v následujícím volebním období chtěli zrealizovat. Tím prvním byla přestavba památkově chráněné budovy městských jatek. „Naši předchůdci ji v roce 1992 prodali soukromému investorovi v bláhové víře, že s nimi něco udělá. Neudělal samozřejmě nic,“ objasnil primátor. Město v roce 2016 objekt komplikovaně vykoupilo zpět a nyní tam chystá projekt „Galerie Plato“. Tu pro Ostravu realizuje světově oceňovaný polský architekt.

Pak hovořil o problémech ostravské krajské nemocnice, která je největším nefakultním zdravotnickým zařízením v zemi. „Naši předchůdci v ní neinvestovali takřka ničevo,“ povzdechl si.

Pak si vzal slovo brněnský Petr Vokřál. Když prý v roce 2014 přišel na magistrát, nebyl od jeho předchůdců připraven ani jeden projekt.

„Ostudu jsme snad neudělali, Brno je na vzestupu,“ shrnul čtyři roky vedení města. „Dnes je Brno sice rozkopané, ale já to vnímám pozitivně – začalo se konečně stavět,“ dodal.

Jako obrázky si přinesl vizualizaci městského okruhu a také projekt nového koncertního sálu za 1,4 miliardy, který si prý Brno jako kulturní město zaslouží.

Ke třetímu obrázku řekl: „Brno je studentským městem.“ Proto chce vybudovat pro univerzitní kampus nový tramvajový terminál a například v něm postavit i novou atletickou halu.

Vizi nového sportoviště zobrazoval i poslední obrázek – vizualizace zaplněné hokejové haly. Ta má být „mistrovským stánkem“, ve kterém hokejisté Komety budou slavit své další hokejové tituly.

Petr Stuchlík začal slovy: „Děkuji zejména panu premiérovi.“ Investiční programy státu jsou podle něj mimořádně důležité.

Pak začal hovořit o Praze. „Adriana Krnáčová udělala mnohem víc, než to vypadá,“ pochválil svou končící předchůdkyni. „Třeba z tunelu Opencard udělala skvěle fungující Lítačku,“ zmínil současný projekt karty na městskou hromadnou dopravu.

„Praha je bohaté město, ale pro řadu lidí to tak nevypadá,“ navázal plynule. A proto chce „vrátit Praze její hrdost a její bohatství“.

„Jaký je klíčový problém? Doprava, doprava, doprava,“ odpověděl si sám.

Pak si vzal svůj první obrázek znázorňující vnitřní městský okruh. Podle Stuchlíka může být hotov do roku 2030, ale jen za předpokladu, že město budou řídit opravdoví manažeři. „My totiž nechceme koalice s aktivisty, kteří umějí jenom bořit,“ dodal.

Dalším obrázkem, který si přinesl, bylo metro D, respektive jedna z jeho stanic. A Petr Stuchlík začal novináře zkoušet, jestli vědí, kdy byla trasa D zakreslená do městských plánů. Správná odpověď byla, že v roce 1987. „To mně bylo deset. A dodnes se tam ani nekoplo,“ postěžoval si. Pak vykládal, jak na trati budou jezdit vlaky bez strojvůdce a na nástupišti se budou otevírat dveře, aby nikdo, třeba děti, nespadl do kolejiště. Novináře pak zaujal popisem, že stanice Depo Písnice vlastně vůbec nebude depem, a vše zakončil odkazem na kreslený seriál Mašinka Tomáš.

Dalším projektem, který považuje za svou srdeční záležitost, je navázání na prvorepublikovou tradici veřejných plováren. Projekt veřejné plovárny by měl být realizován pod Vyšehradem, kde by přirozeně navázal na dnes rekonstruované pražské náplavky. „Přinese to život na nábřeží,“ vysvětloval zaníceně kandidát na primátora.

Tím vyvrcholila první část tiskovky a následovaly dotazy přítomných novinářů. Redaktor Hospodářských novin se Babiše ptal, zda cítí odpovědnost za poslední čtyři roky v Praze pod taktovkou primátorky ANO Krnáčové, zejména proto, že Andrej Babiš minulost téměř vždy hodnotí značně kriticky a ujišťuje, že budoucnost bude mnohem optimističtější. A premiér odpověděl: „Tak si vzpomeňte, co jsme zdědili. Tunel Blanka, tunel Opencard, dva tunely. A to jsme museli nějak řešit.“ Při tom řešení prý byli ještě limitováni koaličními partnery, zejména Zelenými, kteří se snažili zablokovat jakoukoliv výstavbu.

Podle Andreje Babiše je to obecnější problém: „Největší chyba po revoluci byla, že se nezavedl většinový systém. Kdyby byl, tak jsme mohli naplno ukázat, co dovedeme.“ Takto se prý musely hledat složité kompromisy, na které město často doplácelo.

Televize Nova se pak ptala premiéra, který se vyjadřoval pouze ke komunálním volbám, zda také něco řekne k volbám senátním, do kterých jeho hnutí také jde. Premiér připustil, že jeho hnutí se senátní volby moc nedaří. Příčinu vidí v tom, že lidé, kteří se rozhodnou kandidovat za ANO, čelí skandalizaci. Pociťuje to prý i on. „Včera dal někdo na internet můj mobil a celou noc mi pak chodily sprosté esemesky,“ postěžoval si.

Redaktora iDNES.cz pak zajímalo, kdo jsou ti „aktivisté“, se kterými hnutí ANO podle slov kandidáta Stuchlíka nechce do koalice. „Já myslím, že je zřejmé, kdo jsou ti, kteří dovedou jen bořit,“ odpověděl Stuchlík. Pak výslovně zmínil Stranu zelených.

Andrej Babiš odpověděl na otázku vlastní zkušeností. V roce 2015 prý v Paříži hovořil s majitelem Louis Vuiton a dalších společností, který se rozhodl, že prospěje svému městu a nechal vybudovat galerii od slavného architekta Franka Gehryho. Dnes je z ní druhá nejnavštěvovanější památka celé Paříže.

„A já měl projekt, že něco takového uděláme i v Praze,“ vykládal Andrej Babiš. Mělo to prý být „wow“ a zrealizováno to mělo být v místě někdejšího Stalinova památníku na Letné. Mělo jít o moderní galerii, kde by byla vystavena Slovanská epopej, která je sama o sobě mezi turisty populární.

„A já jsem ten projekt chtěl, skypoval jsem si o tom s panem Gehrym do Los Angeles. Jenže pak pan starosta Čižinský řekl, že tam raději budou chodit lidi s pejskama,“ pokrčil premiér rameny.

„Bylo by to skvělé, chodili by tam lidi z celého světa, ale pan Čižinský měl jiný názor,“ zalitoval premiér. Rozhodně tím prý ale nechce stavět starostu Čižinského na úroveň bořících aktivistů.

O nich pak premiér promluvil skutečně tvrdě: „Děti země, ty nás stále vydírají a hážou nám vidle do investic,“ postěžoval si.

Tím oficiální část tiskovky skončila. Pro fotografy pak ještě Babiš s primátorem Vokřálem pózoval s vizualizací nové hokejové haly pro Brno. „Já jsem mu říkal, že tohle je to hlavní,“ smál se před novináři premiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez z Václaváku! Le Penová ani Wilders se s tím opravdu nepárali

21:24 Nářez z Václaváku! Le Penová ani Wilders se s tím opravdu nepárali

V 17 hodin dnes na Václavském náměstí odstartovala demonstrace svolaná hnutím SPD Tomia Okamury, na …