Dienstbier: Nesmíme připustit debatu o změnách nominací na ministry

10.01.2014 19:36

Prezident by měl jmenovat všechny ministry, které mu budoucí předseda vlády navrhne, i když k nim má výhrady. S odvoláním na názor většiny ústavních právníků to v pořadu Interview ČT24 uvedl kandidát sociální demokracie na ministra pro lidská práva Jiří Dienstbier. Odmítl také kritiku prezidenta na adresu Milana Chovance.

Dienstbier: Nesmíme připustit debatu o změnách nominací na ministry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Dienstbier odmítl názor Miloše Zemana, že prezident má právo odmítnout jmenovat ministra, kterého mu navrhne předseda vlády. Zeman na podporu tohoto svého názoru dnes argumentoval názory dvou právníků. Dienstbier argumentaci prezidenta odmítl s tím, že nešlo o ústavní právníky.  „Pokud se bavíme o ústavních právnících, všichni se shodují, že pokud nejsou ústavní nebo zákonné překážky, že prezident nemůže kandidáta na ministra odmítnout,“ uvedl Dienstbier.

Vyjádřil se i k možnému vývoji v případě, že by prezident některé navržené ministry jmenovat odmítl. Pokud by byla jmenována vláda s výjimkou jen jednoho ministra, vláda by normálně vládla. V případě, že by prezident se jmenováním vlády čekal, až mu budou navrženi všichni pro něj přijatelní kandidáti, tak by se čekalo na výsledek kompetenční žaloby u Ústavního soudu. Dienstbier je přesvědčen, že předseda vlády by u této žaloby uspěl. Podle něj ale Zeman nakonec všechny nyní navrhované ministry jmenuje.

Moderátor citoval výrok šéfa ČSSD Sobotky, který v roce 2009 vyzýval poslance ODS Marka Bendu k rezignaci na funkci ve sněmovním výboru kvůli jeho mimořádně rychlému studiu na plzeňských právech. Moderátor poukázal na to, že v obdobné situaci se nyní nachází kandidát sociální demokracie na ministra vnitra Milan Chovanec.

Dienstbier přiznal, že si ty dvě roviny uvědomuje. Podle něj ale všechny tři koaliční strany stále trvají na svých kandidátech. Podle něj se musí chránit parlamentní forma republiky a Ústava. „Nechci připustit debatu o tom, že by si prezident mohl vynutit změnu nominace,“ podotkl Dienstbier.

Připustil, že on osobně by si na některých postech dokázal představit jiné lidi. Jako příklad uvedl Vladimíra Špidlu, který by podle něj mohl zastávat funkci ministra životního prostředí.

Odmítl také zpochybňování kvalifikace Martina Stropnického pro výkon funkce ministra obrany. Podle Dienstbiera je obrana jakési druhé ministerstvo zahraničí. A Stropnický má vzdělání z vídeňské školy pro diplomaty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

12:02 Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

Epidemiolog Roman Prymula by měl odejít z čela Ústředního krizového štábu, neboť by se měl věnovat p…