Dienstbier se rozčiloval v ČT nad SPD v čele Sněmovny. Konečná ho usadila: Byli zvoleni hlasy voličů

23.04.2018 23:01

ČSSD chce vymést zástupce SPD z vedoucích pozic ve Sněmovně. Důvodem je zájem sociální demokracie na tom, aby ANO ztratilo hlasovací mašinu s okamurovci, a mohlo tak v hlasování obcházet sociální demokracii. V Událostech, komentářích na toto téma diskutovali Radim Fiala (SPD), Jiří Dienstbier (ČSSD) a Kateřina Konečná (KSČM).

Dienstbier se rozčiloval v ČT nad SPD v čele Sněmovny. Konečná ho usadila: Byli zvoleni hlasy voličů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Podle místopředsedy senátorského klubu ČSSD Jiřího Dienstbiera je účast SPD ve vedení Sněmovny nepřijatelná. „Extremistická strana by neměla být zastoupena ve vedení Sněmovny,“ uvedl s tím, že problém zároveň vidí v hlasovací mašinerii ANO, SPD a KSČM. „Je to logická souvislost,“ uvedl v tomto kontextu na adresu hlasovací „koalice“. Dienstbier má podle svých slov pochybnosti, aby sociální demokracii tyto tři strany neobcházely. Je podle něho nepřijatelné, aby se vláda opírala o extremistickou stranu nebo aby obcházela koaliční stranu v její prospěch.

Podle představitele SPD Radima Fialy musí celý proces nyní doběhnout. Pokud se hnutí ANO vrátí k jednání s SPD, bude SPD chtít určité písemné záruky. Důležité rovněž  bude prosazování programových priorit.

„Extremisti se do klíčových funkcí nevolí,“ opakuje Dienstbier s tím, že hnutí ANO se musí rozhodnout, zda bude udržovat vládu s podporou extremistických stran. Komunistickou stranu pak spíše vnímá jako stranu konzervativní. „Není to prvoplánová hrozba,“ uvedl, ale zároveň zdůraznil problém, který stále vidí v zahraniční politice. „Byl bych rád, kdyby vznikla i bez podpory komunistické strany,“ řekl v tomto ohledu na adresu podpory vlády. 

Kateřina Konečná, místopředsedkyně strany a europoslankyně, se připojila do závěrečné fáze diskuse. „Pokud se devět stran dohodlo, že to bude nějak fungovat, tak máme nyní daleko důležitější úkoly, než znovu paralyzovat Sněmovnu,“ uvedla na otázku, zda by zástupce SPD měl, či neměl figurovat ve vedení Sněmovny. Současně připomněla, že SPD byla do Poslanecké sněmovny zvolena hlasy voličů, má proto právo být v orgánech Sněmovny. „Já si myslím, že to tak má být,“ přitakával Radim Fiala.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Tomu oponuje představitel ČSSD. Podle něj to naopak nebyla dohoda devíti stran a znovu připomněl hlasovací blok politických subjektů. „Já bych to za dohodu nepovažoval,“ upozornil a dodal, že zástupci extremistů nemají automaticky nárok být ve vedení Sněmovny, a to i bez ohledu na výsledek voleb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…