V tuto chvíli se zdá, že je opravdu všechno špatně. Finanční krize z roku 2008 zasáhla euro. Ukrajinská krize notně oslabila Evropské východní partnerství a eurofobové zleva i zprava mohou podle autorky slavit. Může to však platit jen na první pohled. Ačkoli se EU jeví jako těžkopádné uskupení, i tak se hýbe kupředu, cítí, že umí překonat řadu problémů. „EU musí jen začít více myslet sama na sebe jako na aktivního hráče dějin a nejen jako na pasivní subjekt,“ míní Natalie Nougayrèdeová.
Co to znamená v praxi? Evropané si musejí uvědomit, že nemohou žít jako malé Švýcarsko, které se jeví, jako by se ho vnější problémy světa netýkaly. Pět set milionů občanů EU se zkrátka nemůže tvářit, že se jich svět netýká. Je přitom poměrně dobře známo, že se EU podstatně vyvíjí jen v časech krize. „A teď je čas na více Evropy,“ míní dáma.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp