Diplomat Jindrák v rádiu prozradil: Merkelová o Zemanovi říká, že...

02.01.2019 17:41

Do křesla pro hosta středečních Dvaceti minut Radiožurnálu usedl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Prozradil, co si o Zemanovi myslí evropští politici. Třeba německá kancléřka Angela Merkelová o Zemanovi říká, že...

Diplomat Jindrák v rádiu prozradil: Merkelová o Zemanovi říká, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru KPR
reklama

Prezident Miloš Zeman má na rok 2019 naplánováno pět zahraničních cest. Není to málo? „Mohu říci, že pan prezident vykoná pět cest, ale také mohu říci, že to bude už v první polovině letošního roku,“ zdůraznil Jindrák. Zeman pojede např. do Rakouska, do Maďarska, do Srbska a do Číny.

„Není to ani tak o tom počtu jako spíše o tom, aby ty cesty měly nějaký smysl,“ zdůraznil Jindrák. Cíle cest je prý třeba volit podle českých priorit. Prioritní jsou prý především kontakty se sousedy.

Ve druhém sledu jsou cesty za politiky mocností, jako jsou Spojené státy, Čína a Rusko. Pokud jde o cestu za 45. prezidentem USA Donaldem Trumpem, česká diplomacie o tuto návštěvu velmi stojí, ale zásadní je mít témata, aby bylo tuto návštěvu čím naplnit. Jedním z témat může být vztah Evropy a USA po Brexitu, témata související s jadernou energetikou, s vyzbrojováním české armády a tak podobně.

„My jsme velmi pevným a spolehlivým spojencem Spojených států. Já bych návštěvu považoval za potvrzení těchto dobrých vztahů, protože si myslím, že toto potvrzení na nejvyšší úrovni k tomu patří,“ konstatoval Jindrák.

Poté zdůraznil, že Čína se stává mocností, už dnes je druhou nejmocnější politikou světa a pro nás je dobré, že čínský prezident Si Tin-pching jedná s Milošem Zemanem jako rovný s rovným. „Já asi myslím, že je dobré, že máme dobré vztahy s Čínou.“ Prezident Zeman prý není nijak nadšen z toho, že se tak úplně nedaří naplňovat rozsáhlé investiční plány, ale podle Jindráka to chce čas. „Já si pamatuji, jak Němci byli opatrní ve věci investice v Česku, takže já si myslím, že všechno má svůj čas,“ zdůraznil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pár slov věnoval i varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) před produkty firem Huawei a ZTE. Varování tohoto úřadu bere prý Kancelář prezidenta republiky vážně. Sám Jindrák prý používá mobil firmy Huawei a nevidí v tom problém. „Nesděluji po telefonu citlivé informace,“ konstatoval.

Za velmi nešťastné však považoval vyhlášení čínského velvyslance po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Velvyslanec po schůzce na sociální síti Facebook podal svůj výklad schůzky, ve kterém prohlásil, že Česká republika zjedná nápravu v kauze Huawei. Babiš tuto interpretaci odmítl a zdůraznil, že vláda bere varování NÚKIB vážně.

Ve druhé polovině rozhovoru prozradil, jak se evropští politici dívají na Miloše Zemana. „Vnímají ho jako úspěšného politika. Merkelová o něm říkala, že on je úspěšný politik, protože vyhrál několikery volby, a to se v politice prostě počítá,“ zdůraznil Jindrák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální policie proti mamince? Je to trochu jinak. Vyšlo druhé VIDEO

18:33 Brutální policie proti mamince? Je to trochu jinak. Vyšlo druhé VIDEO

Ostravští policisté čelí rozhořčení lidí, podle nichž postupovali zbytečně přísně v případu ženy z P…