Diplomat Kolář zavzpomínal na zesnulého amerického senátora McCaina. A nakopl přes něho Trumpa i Zemana

27. 8. 2018 19:31

O víkendu zemřel dlouholetý americký senátor John McCain. Účastník války ve Vietnamu, prezidentský kandidát, který stál proti Baracku Obamovi, a velký kritik stávajícího prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco slovenský poslanec Ľuboš Blaha neviděl na McCainovi v podstatě nic dobrého, podle někdejšího českého diplomata v Rusku a ve Spojených státech Petra Koláře byl McCain hrdina, kterého si vždy vážil.

Diplomat Kolář zavzpomínal na zesnulého amerického senátora McCaina. A nakopl přes něho Trumpa i Zemana
Foto: MZV
Popisek: Diplomat Petr Kolář
reklama

„Já jsem se s ním nejvíce potkával kvůli jednáním o americkém radaru, pak kvůli otázce zrušení víz pro Českou republiku a rovněž v době českého předsednictví Evropské unii v roce 2009. Snažil jsem se ho co nejvíce exponovat, protože jsem věřil, a bylo to úplně jasné, že on je autorita, která rozumí hodnotě a důležitosti transatlantického spojenectví. A že je tím nejlepším, kdo může chřadnoucí povědomí o významu této vazby na obou stranách Atlantiku oživovat svým vlastním příkladem,“ zavzpomínal na McCaina Kolář v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

„On byl opravdu nadějí pro Evropu a Ameriku. Přiznávám, že jsem byl upřímně zklamaný, když volby prohrál. Ale zároveň musím říct, že nevím, zda jsem byl někdy tak dojatý a i přes jeho prohru pozitivně naladěný, když jsem sledoval jeho projev, v němž přijal volební porážku. A zároveň vyzval Ameriku a Američany, aby se sjednotili za svým novým prezidentem, Barackem Obamou,“ pokračoval Kolář.

McCain se v tomto projevu projevil jako státník, který je schopen vést tvrdý politický souboj, ale také uznat porážku a vyzvat své spoluobčany, aby se spojili za svým prezidentem. Podle Koláře tím ukázal, jak velkým Američanem byl. Vystupoval tvrdě, ale slušně a s respektem k protivníkovi, a to je podle Koláře něco, co se dnes v politice moc nenosí. Důkazem může být právě zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Zatímco McCain sloužil své zemi ve válce, Trump se ze služby vlasti vyvlékl.

Kolář připomněl, že McCain se vyjádřil i na adresu současného českého prezidenta Miloše Zemana, Dal jasně najevo, že některé Zemanovy kroky ho jako amerického senátora zneklidňují.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„V tomhle nechci žít.“ Kalouskova poslední rána. Schytali ji Piráti

6:15 „V tomhle nechci žít.“ Kalouskova poslední rána. Schytali ji Piráti

Miroslav Kalousek, který v tomto týdnu opustil svůj poslanecký post, se v rozhovoru pro Aktuálně.cz …