V rozhovoru pro server iDnes.cz někdejší velvyslankyně poznamenala, že Západ o zrodu a vzestupu Islámského státu věděl minimálně od doby, kdy se vojáci USA začali stahovat z Iráku a v Sýrii se pomalu rozvíjela občanská válka.
„Situace v Iráku se měnila nejvíc, když odešli Američané. Za pětadvacet let mé diplomatické praxe můžu říct, že nejproblematičtější na USA je názorová nekonzistence. Nejdříve se rozhodli, že zemi stabilizují a rozvinou, pak ale zničehonic odešli. Irák byl v minulosti zničen irácko-íránskou válkou, sankcemi, krutovládou Saddáma Husajna. To vše se poskládalo, a když Američané odešli, bylo velmi obtížné udržet rovnováhu mezi Kurdy, sunnity a šíity,“ upozorňuje Hybášková.
Irácký premiér se postavil proti vlastním lidem, to je zásadní problém
Vinu za vzestup Islámského státu ale nepřipočítává ani tak Američanům jako spíše šíitům. Šíitský premiér Núrí Málikí významně tlumil investice do sunnitských oblastí země. Mezitím premiér umožnil odchod Američanů, za což se mu také dostalo podpory. A právě v sunnitských oblastech Iráku se zrodil ISIS. „Zažívali si tam (sunnité) strašnou vlnu nespravedlnosti včetně neopodstatněných zatýkání,“ doplnila někdejší diplomatka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp