Dlouhý: ČR a Turecko mají zájem o spolupráci v obranném průmyslu

04.09.2019 16:17

Česká i turecká strana mají obě velký zájem o spolupráci v obranném průmyslu, míní prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Turecko disponuje obrovským rozpočtem a Česká republika solidními nabídkami, řekl dnes novinářům Dlouhý, který vede podnikatelskou delegaci doprovázející na pracovní cestě v Turecku českého premiéra Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

Dlouhý: ČR a Turecko mají zájem o spolupráci v obranném průmyslu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Anketa

Jste pro zachování sochy maršála Ivana S. Koněva na původním místě v Praze 6?

95%
5%
hlasovalo: 36044 lidí
Turci se podle Dlouhého zajímají nejen o hotové produkty, ale také o sdílení technologií. „Dokonce je tady i nabídka opačným směrem. Dnes je Turecko v oblasti obranného průmyslu velmi rozvinutou zemí. Samozřejmě to pak souvisí s akvizičními záměry českého ministerstva obrany, to šéf hospodářské komory nemůže komentovat,“ uvedl.

Kopřivnická automobilka Tatra jedná se společností Anadolu Isuzu o zakázce na 476 nákladních vozidel, zejména vyprošťovacích. Rozhodovat se podle ministra průmyslu Havlíčka bude v následujících měsících. „Možná to bude nakonec nižší číslo, každopádně chceme sehrát významnou roli v podpoře téhle zakázky,“ řekl ministr. Tatra už v březnu získala zakázku na dodávku 29 podvozků do Turecka.

„Jednalo se i o dodávkách radarů a specifických informačních systémů opět pro různé typy bojových vozidel,“ doplnil Havlíček. V úterý po jednání s šéfem tureckého obranného průmyslu mluvil o tom, že mu česká delegace představila pět českých firem, které působí v oblasti letectví, ale i výroby automobilů nebo vývoje informačních systémů.

Podle Dlouhého hovořil turecký ministr průmyslu a technologií Mustafa Varank na dnešním česko-tureckém ekonomickém fóru v Istanbulu mimo jiné o byrokratických problémech. Turecko, které je členskou zemí NATO a kandidátem na členství v EU, ale učinilo velký pokrok, například ohledně infrastruktury, míní Dlouhý. „Některé administrativní a byrokratické překážky prostě patří k momentálnímu stavu turecké ekonomiky a každý, kdo sem jde, s tím musí počítat. Tak jako kdo chodí k nám, musí počítat s některými našimi nedostatky,“ řekl.

Babiš v úterý v Ankaře po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořil o tom, že chce dnes v Istanbulu získat kontakty na stavební firmy, které by mohly pomoci s výstavbou dálnic v České republice. „Kdybych já rozhodoval, rozhodně bych tento český trh pro turecké firmy otevřel,“ řekl Dlouhý. Firmy z Turecka jsou podle něj zaběhnuté a v konsorciích s evropskými finančními institucemi, „stavějí všude po Evropě“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…