Dnes končí lhůta pro přihlášky na nového šéfa agentury pro začleňování

14.05.2015 6:07

Zájemci a zájemkyně o post ředitele vládní agentury pro sociální začleňování mají dnes poslední den na podání své přihlášky do výběrového řízení, které vyhlásil úřad vlády. Podle plánu by vítěz či vítězka konkurzu měli nastoupit v červnu. Ve funkci by měli nahradit odvolaného Martina Šimáčka. Většina pracovníků agentury je nyní ve stávkové pohotovosti. Stávku, která začala v pondělí, zatím přerušili.

Dnes končí lhůta pro přihlášky na nového šéfa agentury pro začleňování
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

Agentura je jedním z odborů úřadu vlády a spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). S ním pracovníci agentury vedou spor o budoucí podobu a fungování instituce. Žádají její osamostatnění a nezávislost na ministrovi. Většina ze zaměstnanců začala v pondělí stávkovat. Protest o den později přerušila do jednání s premiérem, které se má konat 19. května.

Mezi požadavky je vysokoškolské vzdělání i komunikační schopnosti

Vláda zveřejnila inzerát na svém webu 30. dubna. Životopis a motivační dopis mohou posílat lidé, kteří aspoň polovinu z posledních šesti let vedli oddělení, odbor či sekci sociálního začleňování na ministerstvech, v krajských úřadech či na radnicích měst. Výzva se týká i zastupitelů a akademiků, kteří řídili zaměstnance úřadů, institucí EU, vysokých škol či mezinárodních organizací se zaměřením na integraci. Mezi požadavky je vysokoškolské vzdělání, vysoké nasazení či komunikační schopnosti.

Po zveřejnění inzerátu se objevila kritika, že jsou kritéria nastavena některým lidem na míru. Padlo třeba jméno vedoucího sociálního odboru Prahy 14 Davida Beňáka, který je zároveň místopředsedou rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Jaké je o post šéfa agentury zájem, není zatím jasné

"Parametry výběru jsou podle služebního zákona. Otevřeli jsme ho a podmínky převzali z něj," uvedl ministr. On a jeho tým odmítli, že by vítěz byl znám předem. Podotkli ale, že bývá běžné případně oslovit vhodné kandidáty a vybídnout je, aby se do konkurzu přihlásili.

Jaký je o křeslo šéfa vládní agentury zájem, není zatím jasné. Životopis s motivačním dopisem je možné doručit úřadu vlády do dnešní půlnoci.

Dienstbier odvolal Šimáčka v polovině dubna. Od té doby se vleče jeho spor s pracovníky agentury. Neshody se týkají využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů či chystané reorganizace. Ministr ji chtěl kvůli služebnímu zákonu provést od července, zatím ji odsunul na leden. Podle původního plánu se agentura jako jeden odbor měla rozdělit na odbory dva.

Nový ředitel či ředitelka bude muset situaci v instituci zklidnit a vypracovat plán dalšího provozu agentury. Projekt, podle něhož instituce funguje, letos skončí. Kvůli nejasnostem a sporům je 20 lidí připraveno podat výpověď.

Agentura působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. Pracovat by mohla v sedmi desítkách míst a měla by posílit na stovku zaměstnanců. V příštích letech by se mohlo na začleňování čerpat až deset miliard korun z EU.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

12:31 Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

Politolog Petr Robejšek se v komentáři pro deník MF Dnes zamyslel nad tím, proč zemřela levicová pol…