Dnešní novináři jdou prý ve stopách Emanuela Moravce. Tak Josef Skála rozvrátil jejich teorie o komunistickém pekle

14.10.2017 16:23

Místopředseda KSČM Josef Skála se ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k novinovému seriálu „Kupředu levá – co způsobilo sto let komunismu“. Čeští novináři jdou podle jeho slov v prezentaci komunismu ve stopách Emanuela Moravce.

Dnešní novináři jdou prý ve stopách Emanuela Moravce. Tak Josef Skála rozvrátil jejich teorie o komunistickém pekle
Foto: Daniela Černá
Popisek: Místopředseda KSČM Josef Skála na předvolebním setkání ve Frýdku-Místku

„Napřed ‚Bolševický ráj?‘ Pak přímo „Bolševické peklo!‘ Tu ‚výstavu‘ si pořídil nacistický ‚protektorát‘. Poskládala ji šmíra, které se slušná společnost štítila. Na povel Emanuela Moravce, kápa kolaborantského zvěřince. Do fronty musely i školní děti. Bestii, vyvražďující i nás, srazil vaz Sovětský svaz. Horor na jeho adresu znal jen dvě témata – ‚zločin‘ a ‚nouzi‘. Seriál ‚Kupředu levá – co způsobilo 100 let komunismu‘ – je na stejné brdo. Voliče jím balamutí Deník, vydávaný dnes,“ poznamenal Skála. Dodává, že Deník má za zločiny jen to, k čemu došlo jménem komunistického kréda. 

„Zločinem, jímž to začalo, byla ‚studená válka‘. Ten název není z našich hlav. ‚Válkou‘ to nazvali ti, kdo ji rozpoutali. Pokroku šli po krku i 69 jadernými pumami, připravenými jen pro pražskou aglomeraci. Svědkem jsou lejstra, odtajněná americkými zbrojnoši. Válku proti nám vedli i komandy, podřezávajícími civilisty ve stylu al-Káidy. My se ke všemu, co se naším jménem stát nemělo, stavíme čelem,“ dodal Skála se slovy, že teror z pokroku se neomlouvá z principu. 

„Od toho, co bychom vzali zpět hrozně rádi, uběhly desítky let. Agrese za ‚změnu režimu‘ jsou i z kroniky našeho století. Tak jako ‚waterboarding‘ a jiné zvrácenosti,“ míní Skála. „Tam, kde Deník socialismu vyčítá, že na lidi uvalil ‚nouzi‘, je to jarmareční groteska. Čeledíny, přespávajícími po stodolách, se hemžila i ‚první republika‘. Většina z nich nebrala za celodenní dřinu ani pětikorunu. Socialismus dal klíče od nových bytů více než polovině populace. Chtěl za ně 10, maximálně kolem 20 procent jednoho platu. To – a ne žádné ‚šťáry StB‘ – zbavilo zemi zoufalců pod mostem,“ podotkl místopředseda KSČM.

Seriál Deníku ve svém textu, podle Skály, přepočítává ceny a platy z poloviny 50. let. „Napřed doznává, že litr mléka stál tehdy 1,90 Kč, pivo 1,40, pánský oblek 505 Kč, polobotky 176 Kč, košile 46,50 nebo 100 km vlakem 14 korun. Pak ale z faktu, že průměrný plat činil kolem 1.200 korun vyvozuje, že mléko by – měřeno dnešními platy - stálo 47, pivo 34, pánský oblek 12.433, polobotky 4.333, košile 1.145 a 100 km vlakem 345 korun. Uvést i ceny a platy 10 let po válce v Německu, Francii, Rakousku či Británii – a pak je ‚přepočítat‘, tak jako lidové demokracii – si Deník netroufá,“ sdělil Skála se slovy, že nad tím, k čemu by došel, by mu vypadly bulvy.  

Původní text ZDE.

„My jsme ty země předstihli nejen dostupnou lékařskou péčí, vzděláním a kulturou, ale i spotřebou většiny potravin, co prodlužují život, už řadu let před ‚sametem‘. Těch zhruba 350 korun, které dnes činí v Praze ‚tržní‘ nájemné za každý metr čtvereční bytu, stálo celé nájemné i se službami i koncem 80. let (a v 50. letech jen pár desítek korun). Kubík vody zdražil více než stokrát. Platy se mezitím nezvýšily ani desetkrát. Tím méně zbývá na polobotky, oblek i košili. Většina těch, co nic neukradli, to zná z první ruky,“ uzavřel Skála se slovy, že to chce změnu, restituci lidskosti a pokroku. 

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…