"Já doufám, že podobné případy následovat nebudou," poznamenal hned v úvodu ke střelbě v Uherském Brodě. "Když se podíváme do začátku 20. století, tak např. v Německu najdeme případ učitele Wagnera, který povraždil celou rodinu, zapálil stodolu a ty, kteří z ní utíkali, zastřelil. Tací lidé mezi námi vždy bohužel byli, jsou a budou," upozornil Höschl.
Psychicky nemocný člověk bývá častěji obětí než viníkem
Pokud lidé vidí například násilí v televizi, může to pro ně být spouštěčem zkratkovitého jednání, ale nikoli jeho příčinou. Nevidí ale spojitost mezi střelbou v Uherském Brodě s případem ženy, která na Vysočině zabila středoškolského studenta. Tyto případy spojuje pouze to, že se k nim vyjadřují psychiatři. "Neměli bychom zapomínat na to, že psychicky nemocní lidé jsou mnohem častěji obětí trestných činů než jejich původci," upozornil.
Sáhl také k určité analogii. Pokud někdo řídí, za volantem dostane infarkt a kvůli tomu zabije někoho na přechodu, tak se lidé neptají, proč s tím kardiologové něco nedělají. U psychiatrů je to prý podobné. Pravdou však také je, že psychiatrická péče by v Česku měla projít reformou, byť vůbec není na špatné úrovni. Často i pacienti ze zemí, které jsou nám dávány za vzor, říkávají, že je to u nich horší než v Česku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp