Do Rančířova dnes nad ránem dorazili první američtí vojáci

23.05.2021 7:15

Do Rančířova na Jihlavsku dnes časně ráno dorazila první část konvoje amerických vojáků, kteří přes Česko přejíždí z Německa na cvičení NATO v Maďarsku. Přespí zde ve stanovém táboře, který pro ně postavili čeští vojáci. Na české území vstoupili Američané u Rozvadova v sobotu krátce po 20:30, do Rančířova první vozidla dorazila dnes několik minut po 4:00. Na cestu se opět vydají večer, Českou republiku opustí na hraničním přechodu v Břeclavi. Další dvě části konvoje do Česka přijedou dnes a v pondělí večer.

Do Rančířova dnes nad ránem dorazili první američtí vojáci
Foto: Radim Panenka
Popisek: Přesun konvoje americké armády přes Českou republiku

Celkem se přes Českou republiku přesune asi 700 amerických vojáků, kteří s sebou budou mít podle Johna Ambelanga, mluvčího 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment) z Vilsecku asi 150 kusů techniky. České zdroje uvádějí až 190. Míří na cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021.

Českem americký konvoj projíždí především po dálnicích, z Rozvadova po D5 na Pražský okruh a následně po D1 na silnici I/38 do Rančířova. Odsud zamíří k Jihlavě, po D1 do Brna a dále po D2 na hraniční přechod v Břeclavi. Každý ze tří konvojů je rozdělen do menších skupin, které přijíždějí asi s hodinovým rozestupem. Společně s jízdou především ve večerních, nočních a ranních hodinách má tento postup omezit vliv na silniční provoz. Každý z konvojů má na opuštění České republiky 48 hodin. Poslední američtí vojáci by měli odjet v noci na středu.

Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové byli američtí vojáci před odjezdem testováni na koronavirus, většina z nich ale již má očkování proti covidu-19. Vojáci jednotlivých skupin konvojů mají oddělené stany a hygienická zázemí na odpočinkových stanovištích. Konvoje mají také vlastní zdravotníky. Na hranicích a v Rančířově jim je k dispozici český zdravotnický personál. Návrat Američanů z cvičení je naplánován na 12. až 16. června opět přes Českou republiku.

Stanové městečko je určeno až pro 300 lidí. Pokud by se mezi vojáky vyskytla nákaza koronaviru, jsou pro takový případ připraveny izolační prostory.

Přejezdy amerických jednotek přes Českou republiku na cvičení NATO Defender Europe se konají pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy bylo cvičení zrušeno. Cvičení Saber Guardian 2021 má podle Dvořákové prověřit připravenost a součinnost mezi aliančními a partnerskými armádami a armádou Spojených států. Účastní se ho téměř 13.500 vojáků z 16 různých zemí. „Armáda České republiky se cvičení účastní jako tranzitní země logistickou podporou," poznamenala. Kromě stavby tábora zajistila tankování techniky, doprovodnou logistiku a zdravotnickou službu. Část logistické podpory zabezpečuje nově vznikající prapor podpory nasaditelných sil z Rakovníka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…