Do ulic, když nesmím na koncert! Česko bublá: Kolem očkování přituhuje

03.08.2021 8:42

Očkování je tečka za koronavirem, říká vláda v marketingové kampani. Kdo však tuto tečku neudělá, může být znevýhodněn. Konkrétní dopad má tento přístup od začátku srpna při návštěvě hromadných akcí. A předpokládá se, že se tento princip bude v budoucnu uplatňovat ještě šířeji. Občanům ale s tímto nepřímým vymáháním očkování začíná docházet trpělivost.

Do ulic, když nesmím na koncert! Česko bublá: Kolem očkování přituhuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fanoušci fotbalového klubu Slavia Praha, ilustrační foto

Anketa

Je dobře, že se na kulturu a sport dostane jen omezené množství neočkovaných a dále již jen očkovaní?

hlasovalo: 8305 lidí

Vládní nařízení platné od 1. 8., jak upozorňuje MF DNES, sice umožňuje na hromadných akcích neomezený počet lidí, ale počet neočkovaných účastníků je omezen na 3 000. Tito diváci musí předložit negativní test.

„Pokud třeba bude v O2 Aréně akce pro dvacet tisíc lidí, tři tisíce mohou být testováni a sedmnáct tisíc očkováni,“ říká otevřeně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jako „očkovaní“ se přitom považují i ti, kteří předloží potvrzení o prodělání nemoci v posledním půlroce.

Pořadatelé ale namítají, že představy ministra jsou zcela nereálné. Selektovat diváky na „očkované“ a „testované“ podle nich není možné, a to ani technicky, ani právně. Prokazování očkování při koupi vstupenky je podle nich zcela nejasné, vstupuje do toho ochrana osobních údajů i lékařské tajemství. Nehledě na to, že pokud někdo přinese papír o očkování, pořadatel nemá právo žádat po něm občanku k ověření totožnosti. A do hry vstupuje třeba i fakt, že někteří lidé mají na odkládané koncerty zakoupené lístky už třeba dva roky.

Proto třeba O2 Aréna zatím raději žádné hromadné akce nepořádá a vyčkává, co se bude dít dále.

Situaci musí řešit i sportovní kluby pořádající profesionální utkání. Slavia Praha, na kterou chodí nejvíce diváků, provádí anketu mezi devíti tisíci držiteli permanentek. Pokud by mezi nimi nebylo šest tisíc očkovaných, museli by z neočkovaných permanentkářů vybírat, aby se vešli do třítisícové kvóty.

Jaroslav Tvrdík, předseda klubového představenstva, navíc upozorňuje na znevýhodnění těch, kteří ještě nemají očkování ukončené ve smyslu právních předpisů. Za kompletně očkovaného je totiž člověk považován až 14 dní po druhé dávce, celý proces tak reálně trvá téměř 2 měsíce. A v současnosti ještě není plně očkovaná řada lidí z mladších ročníků zkrátka proto, že jim to dříve nebylo umožněno. Pro nejmladší věkové kategorie se registrace k očkování otevřela až v červnu.

Expert za zdravotní právo Ondřej Dostál, který již s několika žalobami na vládní koronavirová opatření uspěl, zastává názor, že opatření je zcela nesmyslné a soud jej shodí. Zamezení vstupu na stadion či do haly podle něj musí mít coby zásadní omezení svobody nějaký relevantní právní důvod. Například že představuje riziko nákazy. A konstrukce, že 3 000 otestovaných diváků riziko nepředstavuje a 3 001 už ano, je podle něj zcela nesmyslná.

Stát sice tvrdí, že nikoho k očkování nenutí, zaváděné podmínky zvýhodňující očkované ale nepřímo takovým donucením jsou. A řada lidí s takovým přístupem nesouhlasí.

MF DNES připomíná situaci na Slovensku, kde minulý týden prezidentka Čaputová podepsala novelu dávající zvýhodnění naočkovaných zákonný podklad. Reakcí byla osmihodinová demonstrační blokáda ukončená až zásahem policie.

I v Česku přitom zaznívají výzvy k protestům. „Klidně půjdu do ulic, protože tohle má jediný cíl - dostat do všech vakcínu a přinutit všechny nechat se očkovat, aby farmaceutické firmy měly zisky," cituje deník z Facebooku jednoho z protestujících.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

8:18 Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

Konfliktem s pracovníky České televize skončil další předvolební jarmark SPD. Novináři si zblízka na…