Do úřadu podvodem a za eurodotace provize? Úředníkovi hrozí 12 let

23.01.2012 21:14

Šéf Úřadu regionální rady Severozápad Petr Kušnierz se dostal do funkce podvodem a navíc požadoval provize za schválení žádostí o evropské dotace. Pokud se obvinění u soudu prokáže, může si úředník odsedět za mřížemi až dvanáct let.

Do úřadu podvodem a za eurodotace provize? Úředníkovi hrozí 12 let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

Z e-mailové korespondence vyplývá, že se už měsíc před nástupem do úřadu Kušnierz domlouval se svým předchůdcem Petrem Vráblíkem, jako by byla jeho nominace hotová věc. Podle důkazů soudu o dohodě věděl i bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS) a současný náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD).

„Ředitelem bys měl být od 11. prosince, po dohodě se Šulcem,“ napsal v listopadu 2001 Kušnierzovi Vráblík. „S politiky z Karlových Varů je to předjednané,“ stálo v e-mailu o týden později.

Petr Vráblík korespondenci nepopřel, domluvy však podle něho probíhaly pouze v hypotetické rovině. Tehdejší šéf úřadu prý viděl v Kušnierzovi kvalitního kandidáta, kterého se snažil přesvědčit k účasti ve výběrovém řízení.

Předchůdce prý jen přesvědčoval kvalitního kandidáta

„Považoval jsem ho za nejvhodnějšího kandidáta,“ řekl před soudem Vráblík. On sám prý považoval v době svého odchodu za čest, kdyby po něm funkci převzal právě Kušnierz. Domluvy ohledně sekretářky či typu služebního telefonu označil za „standardní personální proces“.

Způsob získání funkce však není pro soud to nejpodstatnější. Petr Kušnierz čelí především obvinění z úplatkářství, podle něhož měl od žadatelů o evropské dotace požadovat za zajištění jistého schválení desetiprocentní provize. Celkem měl inkasovat nejméně 2,8 milionu korun.

Zda měl Kušnierz skutečně moc ovlivňovat financování projektů či jejich navrácení do výběrového řízení, se svědkové neshodují. „To by musel být Pánbůh,“ reagoval na dotaz bývalý hejtman Jiří Šulc. „Z mého pohledu to mohl učinit, o čemž svědčí i e-maily,“ odporoval Šulcově názoru vyšetřovatel Jiří Ficík.

Pokud soud Kušnierzovi dokáže vinu, hrozí mu trest až dvanáct let za mřížemi. Jeho komplicové mohou dostat nejvýše osm a uplácející podnikatelé šest let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

20:14 „Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

Václav Klaus mladší se dnes stal terčem verbálních útoků, když šel uctít památku padlých na Národní …