Dobeš nemíní hledat shodu s učiteli, říká školský odborář Dobšík

06.12.2011 19:42

Ve středu bude vláda projednávat návrh na změnu způsobu odměňování učitelů a ve středu také budou učitelé proti tomuto návrhu protestovat hodinovou stávkou. Do stávky se zapojí na dvacet tisíc učitelů, mohlo by to ale být víc. O chystané stávce hovořil v pořadu Impulsy Václava Moravce šéf školských odborů František Dobšík.

Dobeš nemíní hledat shodu s učiteli, říká školský odborář Dobšík

Zítřejší stávky se zúčastní zhruba pětina učitelů. Některé školy vzkázaly, že by se zapojily rády, ale akce byla svolána příliš na rychlo.

„My jsme ještě minulý týden ve čtvrtek seděli s paní místopředsedkyní u premiéra, který říkal, že to na programu vlády zítra nebude. Dozvěděli jsme se potom ve večerních hodinách v ten inkriminovaný čtvrtek, že na popud ministra školství to tam bude," vysvětlil na rádiu Impuls Dobšík svolání stávky na poslední chvíli.

„Měli jsme indicie, že vláda rozhodne v náš neprospěch a dělat potom stávky ex post je velmi problematické a určitě to zítřejší akcí neskončí, budeme tu situaci po novém roce vyhodnocovat a nechci nikomu vyhrožovat, ale je možné, že se něco zorganizuje v příštím roce," doplnil.

Psali jsme:
Ve středu bude stávkovat 20 tisíc učitelů. Dobeš nečeká křivdy 

Další protesty přijdou po novém roce

Učitelé si tak na další protesty zřejmě počkají do té doby, než dostanou lednovou výplatní pásku a na ní zjistí, jak se změna zákona promítla do praxe. Dobšík ale nevidí vyhlídky na budoucnost platů učitelů příliš růžově. „Uvidíme, jak moc k lepšímu se platy posunou, ale chybí tam 700 milionů," nastínil rozpočtovou situaci školského resortu.

Už před měsícem kvůli návrhu vyzvaly odbory ministraškolství Josefa Dobeše k rezignaci, kromě zrušení tabulkových platů se učitelům nelíbí ani testování žáků v pátých a devátých třídách a jejich následné rozřazování na „učně" a „maturanty".

„Pokud se přístup pana ministra nezmění, tak je možné, že v lednu se v dopadu těch vládních nařízení situace trochu pohne," naznačil budoucí postup předseda školských odborů proti ministrovi, jehož postoj se mění jako aprílové počasí.

„Nekouká se ani na názory naše, zaměstnavatelů ani odborů. Taková situace tady ještě nebyla," srovnává současného ministra s těmi minulými. „Má dojem, že pan ministr tu shodu ani nemíní hledat. A to si myslím, že není v pořádku," dodal Dobšík.

Související:
Semelová (KSČM): Protest školských odborů je oprávněný
Školské odbory: Pane ministře Dobeši, vzdejte se funkce

Školské odbory budou 7. prosince protestovat kvůli platům 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jhe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…