Dobeš nemíní hledat shodu s učiteli, říká školský odborář Dobšík

06.12.2011 19:42

Ve středu bude vláda projednávat návrh na změnu způsobu odměňování učitelů a ve středu také budou učitelé proti tomuto návrhu protestovat hodinovou stávkou. Do stávky se zapojí na dvacet tisíc učitelů, mohlo by to ale být víc. O chystané stávce hovořil v pořadu Impulsy Václava Moravce šéf školských odborů František Dobšík.

Dobeš nemíní hledat shodu s učiteli, říká školský odborář Dobšík

Zítřejší stávky se zúčastní zhruba pětina učitelů. Některé školy vzkázaly, že by se zapojily rády, ale akce byla svolána příliš na rychlo.

„My jsme ještě minulý týden ve čtvrtek seděli s paní místopředsedkyní u premiéra, který říkal, že to na programu vlády zítra nebude. Dozvěděli jsme se potom ve večerních hodinách v ten inkriminovaný čtvrtek, že na popud ministra školství to tam bude," vysvětlil na rádiu Impuls Dobšík svolání stávky na poslední chvíli.

„Měli jsme indicie, že vláda rozhodne v náš neprospěch a dělat potom stávky ex post je velmi problematické a určitě to zítřejší akcí neskončí, budeme tu situaci po novém roce vyhodnocovat a nechci nikomu vyhrožovat, ale je možné, že se něco zorganizuje v příštím roce," doplnil.

Psali jsme:
Ve středu bude stávkovat 20 tisíc učitelů. Dobeš nečeká křivdy 

Další protesty přijdou po novém roce

Učitelé si tak na další protesty zřejmě počkají do té doby, než dostanou lednovou výplatní pásku a na ní zjistí, jak se změna zákona promítla do praxe. Dobšík ale nevidí vyhlídky na budoucnost platů učitelů příliš růžově. „Uvidíme, jak moc k lepšímu se platy posunou, ale chybí tam 700 milionů," nastínil rozpočtovou situaci školského resortu.

Už před měsícem kvůli návrhu vyzvaly odbory ministraškolství Josefa Dobeše k rezignaci, kromě zrušení tabulkových platů se učitelům nelíbí ani testování žáků v pátých a devátých třídách a jejich následné rozřazování na „učně" a „maturanty".

„Pokud se přístup pana ministra nezmění, tak je možné, že v lednu se v dopadu těch vládních nařízení situace trochu pohne," naznačil budoucí postup předseda školských odborů proti ministrovi, jehož postoj se mění jako aprílové počasí.

„Nekouká se ani na názory naše, zaměstnavatelů ani odborů. Taková situace tady ještě nebyla," srovnává současného ministra s těmi minulými. „Má dojem, že pan ministr tu shodu ani nemíní hledat. A to si myslím, že není v pořádku," dodal Dobšík.

Související:
Semelová (KSČM): Protest školských odborů je oprávněný
Školské odbory: Pane ministře Dobeši, vzdejte se funkce

Školské odbory budou 7. prosince protestovat kvůli platům 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…