Dobroser, Havloid a hnědoobčan. Tak to jsme v Bruseli. MF DNES sepsala slovníček českých odpůrců imigrace

08.11.2015 14:26

Všechno se vyvíjí. Se sociálními sítěmi se to týká i českého jazyka. V diskusích na sociálních sítích se objevují mnohá slova, která by naše prababičky či pradědečkové neznali. Kdo jsou to vlastně „dobroser“, havloid nebo hnědoobčan?

Dobroser, Havloid a hnědoobčan. Tak to jsme v Bruseli. MF DNES sepsala slovníček českých odpůrců imigrace
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Server iDnes.cz si všímá toho, jak se především v diskusích na sociálních sítích obohacuje slovník českých nadávek. Jedním z pejorativních výrazů je např. „sluníčkář“. Jde o hanlivé označení člověka, jenž je spíše levicově zaměřen, věří v úspěch multikulturní společnosti a je otvřený polemikám. Stojí za pozornost, že výraz použila přímo v titulku jednoho ze svých článků i Česká tisková kancelář. Pojem v podstatě nahrazuje dříve rozšířený pojem „pravdoláskař“. Ten označoval stoupence prvního českého prezidenta Václava Havla, který v čase sametové revoluce prohlásil, že pravda a láska musejí zvítězit nad lží a nenávistí. Takové lidi dnes jejich odpůrci označují za „havloidy“.

V internetových diskusích se můžeme i dnes dočíst, že je něco „v prdeli“, ale kritici EU tuto nadávku vylepšili. Posílají své oponenty do „Brusele“ nebo si stěžují, že je to zase „v Bruseli“. Kromě toho se pravidelně objevuje také výraz „eurohujer“, což má být člověk nekriticky vzhlížející k EU. Nejen ve spojitosti s Unií se používá také výraz „dobroser“ který se může vztahovat jak na stoupence uprchlíků, tak na stoupence EU. Stojí za pozornost, že s ním přišel senátor Jaroslav Kubera (ODS), který se zlobí na své spoluobčany, jež chtějí jiným lidem vnucovat to, co sami považují za nejlepší. Čeho se tedy můžeme od „dobroserů“ dočkat? Zákazu kouření v restauracích, sledování televize na příděl a tak podobně.   

Ani tady ale kreativita tvůrců nových nadávek nekončí. „Delší dobu již také existují slova hnědočech a hnědoobčan jako pejorativní označení Romů. Nových „pojmenování“ se dočkali také muslimové. Někteří diskutéři je v zápalu zloby v anonymních internetových diskusích označují výrazy slimáci, velbloudáři či obohacovači. „Doufám, že to byla technická závada na plynovém zařízení a ne dárek z vděčnosti od obohacovačů,“ napsal diskutér v reakci na nedávnou zprávu o explozi plynu ve Stockholmu,“ píše server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

5:15 Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

TÝDEN V MÉDIÍCH Obrovskou porci demagogie vytasil komentátor Vladimír Mertlík při obhajobě akcí Mili…