Dohody o volném obchodu jsou nesmyslné, udeřila Konečná na TTIP. A nejen to

29.08.2016 23:16

Jak to vypadá s vyjednáváním transatlantické smlouvy o volném obchodě mezi USA a EU? Běží jednání o této smlouvě dál, nebo zkrachovala, jak naznačil sociální demokrat a německý vicekancléř Sigmar Gabriel? V pondělních Událostech, komentářích České televize se o to přeli europoslanci Dita Charanzová (ANO), Kateřina Konečná (KSČM) a Luděk Niedermayer zvolený za TOP 09.

Dohody o volném obchodu jsou nesmyslné, udeřila Konečná na TTIP. A nejen to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Podle Niedermayera vyjednávání nezkrachovala. Probíhají další a další kola. To nic nemění na tom, že TTIP má řadu odpůrců, a to jak ve skupině odpůrců USA, tak části evropské levice. Ti by si přáli krach těchto jednání,“ prohlásil hned na úvod europoslanec zvolený za TOP 09.

Málokoho asi překvapí, že Kateřina Konečná to viděla jinak. Jednání jsou netransparentní a řada věcí je od počátku špatně. My tady ztrácíme čas,“ kontrovala Konečná. Doplnila, že slova Sigmara Gabriela je třeba číst v kontextu toho, že se blíží německé volby a on se takto snaží přilákat voliče. Komunistická europoslankyně prý dokonce Gabriela podezřívá, že kritizuje dohodu o volném obchodu proto, aby se podařilo v tichosti schválit podobnou dohodu mezi EU a Kanadou. Konečná proto Gabrielovi vzkázala, že se komunisté nenechají ošálit a budou znovu protestovat proti oběma dohodám.

Charanzová s Konečnou souhlasila v tom, že slova Sigmara Gabriela je třeba hodnotit v kontextu blížících se voleb v Německu. Jinak však dohodu o volném obchodu mezi USA a EU označila za pozitivní, zvláště s přihlédnutím k tomu, že obchod mezi Českem a Spojenými státy v poslední době sílí.

Konečná si přesto trvala na svém. „Dohody o volném obchodu jsou prostě nesmyslné. Vždy je to o dvou hráčích, kde je jeden hráč silnější a jeden slabší, takže ten jeden na tom vždy tratí. My si myslíme, že tento liberální koncept je přežitý,“ pokračovala v ostré palbě Konečná. Za velký problém považuje doložky, podle nichž budou moct velké korporace žalovat stát, pokud jim vláda znemožní na svém území určitý typ podnikání. „Ukazuje se, že je to zpátečnické a že je to špatně,“ doplnila dáma.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Niedermayer oponoval, že dohody o volném obchodu oběma stranám prospívají. Je proto škoda, že někteří lidé věří nesmyslům, které dokola opakují příznivci TTIP. O této smlouvě byla zveřejněna řada informací, ale lidé i navzdory tomu věří, že je tato dohoda netransparentní, což je nešťastné. Já tady velmi oceňuji pozici české vlády, která je k TTIP velmi silně pozitivní,“ uzavřel Niedermayer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

20:02 Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

Němečtí Zelení kromě programové shody s českými Piráty kopírují i předvolební vývoj popularity. Zatí…