Dolejš v rozhlase vyčinil premiérovi: Babiš dělá, že se pere za české zájmy, ale...

20.02.2020 17:45

Do čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu zavítal ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš, který varoval před přehnanými zelenými plány EU. „Postupujme reálně,“ žádal v rozhlase Dolejš. Premiéra Andreje Babiše podpořil v boji o více peněz pro Českou republiku. Jedním dechem mu však vyčetl, že by mohl bojovat víc, třeba jako polská vláda.

Dolejš v rozhlase vyčinil premiérovi: Babiš dělá, že se pere za české zájmy, ale...
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

Po odchodu Velké Británie z EU v unijním rozpočtu bude scházet asi 250 miliard korun ročně. „Především jde o to, jaká je česká pozice. A řekněme si rovnou, že ve Sněmovně příliš o tomto tématu diskutováno nebylo,“ upozornil Dolejš s tím, že se tady politická scéna štěpí v pohledu na Andreje Babiše (ANO).

Pro komunisty je prý důležité posilovat fondy koheze – soudržnosti, které mají vyrovnávat rozdíly mezi chudšími a bohatšími zeměmi EU. Tady se KSČM shoduje s pozicí premiéra Babiše. Kromě toho kladou důraz na výzkum a inovace. Na druhou stranu, komunisté prý „neklečí“, jak to nazval Dolejš, na penězích pro zemědělství, jak se to děje v Polsku či ve Francii. Jedním dechem však Dolejš dodal, že je rozumné podporovat české zemědělce, aby byli konkurenceschopní.  

Varovný prst Dolejš zvedl v souvislosti s ekologickými plány EU. Pokud by celá čtvrtina peněz EU měla jít na boj s globálním oteplováním, tak je to podle Dolejše „silně neadekvátní“. Zvlášť když by podobné plány nepřijali v Číně, Spojených státech nebo v Austrálii. Zelené plány EU celou planetu nezachrání. „Postupujme reálně, postupujme také podle toho, jestli máme (energetický) ekvivalent, jestli máme připravenou dostavbu jaderných elektráren a co zvládnou technologie,“ upozornil host.

Po chvíli Babišovi vyčetl, že se tváří, že za české zájmy bojuje, ale ve skutečnosti by mohl bojovat víc. „Já třeba vidím, že Poláci se dokážou za svá práva víc poprat a ty ústupky dokážou vyjednat lepší než Praha,“ vyčinil Babišovi.

Ve druhé polovině rozhovoru prohlásil, že je načase zrušit lustrační zákon jakožto zákon revoluční, protože 30 let po sametové revoluci už nemá v našem právním řádu místo. Alespoň podle komunistů ne.

Lustrační zákon znemožňuje osobám silně angažovaným v minulém režimu a spolupracovníkům StB pracovat v některých veřejných funkcích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…