Donald Trump „načůral do mraveniště“, Evropa zuří: Za útoky islamistů si prý můžeme sami

7. 5. 2018 8:45

Americký prezident Donald Trump na konferenci Národní střelecké asociace pronesl výbušná slova ohledně teroristických útoků v Paříži a v Londýně. Podle Trumpa si za to mohou Francouzi a Britové částečně sami. Proč? Mohou za to přísné zbraňové zákony. Kdyby měli obyčejní lidé zbraně, krveprolití šlo podle Trumpa zabránit. Reakce Francouzů a Britů byla ostrá. Co tak hrozivého Trump řekl?

Donald Trump „načůral do mraveniště“, Evropa zuří: Za útoky islamistů si prý můžeme sami
Foto: White house
Popisek: Donald Trump
reklama

Americký prezident Donald Trump se opět postaral o pozdvižení. Na květnovém sjezdu členů Národní střelecké asociace (NRA) v Dallasu vystoupil se svým projevem, za který sklidil na místě potlesk přítomných, následné reakce ze světa ale tak pozitivní nebyly. „Všichni si pamatujeme 130 mrtvých a obrovský počet lidí, kteří byli zraněni. Ti lidé byli brutálně zabiti malou skupinkou teroristů, jež měla zbraně a čas. Prásk! Pojď sem. Prásk! Pojď sem. Prásk! Pojď sem,“ pronesl mimo jiné Trump na adresu střelby v klubu Bataclan, kde zemřelo 130 civilistů poté, co několik teroristů začalo pálit do davu na rockovém koncertu.

Anketa

Schvalujete vyjádření Miloše Zemana na téma novičok, učiněné 3. května na TV Barrandov?

89%
11%
hlasovalo: 17151 lidí

Trump také zmínil striktní zbraňovou legislativu, která podle něj tyto problémy působí. „Nikdo v Paříži nemá zbraně, nikdo. Kdyby tam tehdy byl alespoň jeden ozbrojený zaměstnanec, nebo návštěvník, mohlo to dopadnout úplně jinak. Teroristé by pravděpodobně utekli, nebo byli zabiti,“ podotkl Trump. Stejně tak se opřel i do Británie, která má problém s útoky nožem. I tam by podle něj řešením bylo, aby více lidí mělo vlastní zbraně a mohli se tak bránit. Připomeňme událost z loňského prosince, kdy mladá žena v Ostravě zachránila dva cestující, které s lahví v ruce napadl agresor. Žena vytáhla legálně drženou pistoli a útočníka odehnala, za což si později vysloužila Medaili za statečnost od ředitele moravskoslezské policie. 

Amerika je, co se do počtu držených zbraní týče, na prvním místě na světě. V průměru tam na každou osobu připadá jedna střelná zbraň. Mohou za to poměrně příznivé zbraňové zákony, kdy v mnoha státech stačí pro zbraň zajít doslova do supermarketu. V rámci Evropské unie se pyšní jednou z nejliberálnějších zbraňových legislativ Česká republika, naši občané mohou po složení zkoušek vlastnit zbraně například pro ochranu osob a majetku a mohou je dokonce skrytě nosit na veřejnosti. V létě loňského roku se tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pokoušel o novelu ústavního zákona, který by občanům ČR uděloval ústavní právo nosit zbraň a používat ji k ochraně státu. Tento zákon by tak byl nadřazen jakékoli evropské legislativě. Senát však Chovancův návrh zamítl.

V jiných evropských zemích ale situace tak příznivá není. Ve Francii je velmi obtížné zbraň nosit u sebe. Kupříkladu policisté mimo službu dostali toto právo až v prosinci 2015 právě v reakci na teroristické útoky. Toto právo se ale vztahuje pouze na dobu, kdy je v zemi vyhlášen výjimečný stav. Ten ve Francii trval od listopadu 2015 do listopadu 2017. V Británii je situace ještě složitější. 80 % policistů není ozbrojeno a civilní obyvatelé u sebe bez speciálního povolení nesmí mít žádnou zbraň, ani věc, která za zbraň může být považována, tedy např. baseballovou pálku, nůž, nebo jiné předměty. Za tyto prohřešky lze jít až do vězení. Britská policie je spolu s tou novozélandskou považována ze jediné neozbrojené policejní složky ve světě. 

Francouzské ministerstvo zahraničí Trumpovy výroky ostře odsoudilo. „Francie vyjadřuje svůj silný nesouhlas s poznámkami prezidenta Trumpa a volá po uctění památky obětí.“ Bývalý francouzský prezident Francois Hollande na svém Twitteru uvedl: „Ostudné výroky Donalda Trumpa a jeho obscénní histrionství vypovídá mnohé o jeho vztahu k Francii a jejím hodnotám. Přátelství mezi našimi zeměmi nebude narušeno tímto přehnaným projevem neúcty. V myšlenkách jsem s obětmi útoku z 13. listopadu.“ Trump si ale nebral servítky ani v případě Londýna. „Nedávno jsem četl příběh o Londýnu, který má velmi přísné zbraňové zákony. Jedna kdysi prestižní nemocnice v centru města připomíná válečnou zónu, kvůli všem těm pobodaným… podlaha je tam celá od krve,“ pronesl Trump.

Starosta Londýna Sádiq Khan odmítl Trumpovy poznámky komentovat. Roztržka přichází dva měsíce před plánovanou státní návštěvou Donalda Trumpa ve Velké Británii. Labouristická poslankyně Sarah Jonesová na adresu Trumpa řekla: „Taková ostuda. Míchá jablka a hrušky.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Babiš je nas..., já přivezu Sputnik,“ řekl Hamáček, Kroupův trumf: Utajený člen ČSSD

7:07 „Babiš je nas..., já přivezu Sputnik,“ řekl Hamáček, Kroupův trumf: Utajený člen ČSSD

Novináři Janek Kroupa a Kristina Ciroková přinášejí další část příběhu chystané cesty Jana Hamáčka d…