Dopustíte se rozvracení republiky. Klára Samková a smlouva s USA: Varování Parlamentu

05.05.2023 12:13 | Komentář

Smlouva s USA. Kdo zajistí, že vojáci se budou starat jen o sebe? Právnička Klára Samková vidí nebezpečí. Také se obává, zda poslední parlamentní volby nebyly doslova ty poslední, když se v poslední době ukazuje, jak se dá přes různé „stavy“ společnost omezit. Soudí, že v ČR už začal fungovat „politický kapitalismus“. Ti, kdo pro smlouvu o spolupráci s USA zvednou ruku, se podle ní dopouštějí vlastizrady a rozvracení republiky.

Dopustíte se rozvracení republiky. Klára Samková a smlouva s USA: Varování Parlamentu
Foto: archiv K. Samková
Popisek: Klára Samková

Množí se nám tak zvané „politické procesy“ a řada lidí je pobouřena. Skutečnou zlost vyvolalo odůvodnění jednoho rozsudku, považovaného „dezoláty“ za proces politický, kdy soudce v krátkém ústním odůvodnění uvedl, že „svoboda slova už nemůže být taková, jak jsme si mysleli v roce 1989, ale má ústavní limity“.

Pobouření bylo veliké, ovšem nikdo ani pracovně nevzal do úvahy hypotézu, že by pan soudce mohl mít pravdu. Přitom právě tak tomu je.

Začnu odzadu, od těch „ústavních limitů“. Svoboda slova má skutečně jednoznačné ústavní limity a tyto limity jsou velmi pečlivě „projudikovány“ dobře sedmdesátiletou judikaturou Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku i českým Ústavním soudem. Je dokonce možno říci, že svoboda slova je jedním z hlediska právní teorie a jejího dopadu na realizaci tohoto práva nejprecizněji probraných právních institutů. To se vztahuje jak na svobodu slova samotnou, tak i v její vazbě na jiná práva, zejména právo na informace. Svoboda slova je také provázána na „obecný zájem“ státu, který se zavázal další lidská práva také chránit. Jedná se o tak zvané „vyvažování práv“, což je jeden ze základních způsobů, jakým jak Ústavní soud, tak Soud pro lidská práva ve Štrasburku soudí. Totéž se týká i Soudního dvora Evropské unie, který zásady a principy Soudu pro lidská práva do své judikatury a obecně svých postojů inkorporoval. Pro úplnost musím připomenout, že svoboda projevu je garantována nejen čl. 17 Listiny základních práv a svobod, ale i čl. 10 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.  Obě tyto právní normy obsahují limitující ustanovení, na která se často zapomíná, pročež je uvedu v plném znění:

čl. 10 odst. 2 „Evropské úmluvy“ zní:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Klára Samková

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nestrašte, prosím vás! , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusemamcaRBK , 05.05.2023 15:21:00
Ovšem - proč by tam ten odstavec dali? Proč chtějí, aby vojáci USA mohli zasahovat proti občanům ČR? To přece nemá logiku - vlastní vláda dává cizí armádě volnou ruku, aby mohla zasáhnout proti občanům té vlastní země? Proč, proboha? Ať to Fiala vysvětlí! To si přece nemůžeme nechat líbit!

|  20 |  0

Další články z rubriky

Drulák důrazně: Změna režimu je reálná

21:20 Drulák důrazně: Změna režimu je reálná

Na pražském Staroměstském náměstí vystoupil při demonstraci Česko proti válce i diplomat, profesor P…