Dostavba jaderných bloků: Zemanův Nejedlý měl jednal v Moskvě v zájmu Rusů, sám to popírá. Ve sporu jsou prý ale i Hrad a Babiš

03.10.2017 8:02

Zdá se, že dostavba jaderných bloků v Temelíně a v Dukovanech ještě může být jedním z klíčových předvolebních témat, a to především proto, že se v představách o dostavbě bloků zásadně rozcházejí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), prezident Miloš Zeman a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Dostavba jaderných bloků: Zemanův Nejedlý měl jednal v Moskvě v zájmu Rusů, sám to popírá. Ve sporu jsou prý ale i Hrad a Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý

Téma dostavby jaderných elektráren není důležité jen pro premiéra Sobotku a jeho bývalého vicepremiéra Babiše, ale také Hrad. Svědčí o tom schůzka poradce prezidenta Zemana Martina Nejedlého v Moskvě. S odvoláním na časopis Respekt o cestě Nejedlého do Moskvy informoval server Aktuálně.cz.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

O dostavbu jaderných bloků mají dlouhodobě zájem Rusové, Francouzi či Jihokorejci, což prozradil prezident Zeman při své cestě do USA na jednání OSN. Premiér Sobotka (ČSSD) si představuje, že by bylo možné ČEZ rozdělit a jeho jadernou divizi přiřadit pod stát. Babiš je ale proti tomu, protože tvrdí, že by tak stát ztratil vliv na tu část ČEZu, která vydělává. A možná i kvůli svému názoru Nejedlý v Rusku o Babišovi hovořil.

„(Schůzka) Proběhla v utajení, účastnil se jí ředitel ruského Rosatomu Alexej Lichačev – jeden z možných finalistů budoucího tendru – a za českou stranu vedl delegaci poradce prezidenta Martin Nejedlý. ... I když o jádru bude rozhodovat vláda, nebyla to ona, kdo cestu domlouval. Cestu do Moskvy i hotel si platil Nejedlý sám, z jednání neudělal žádný oficiální zápis, což se kvůli transparentnosti podobných jednání běžně dělá. O Nejedlém je známo, že představuje prezidentovu spojku na Moskvu. Až dosud se o jednání vědělo to, že Nejedlý u Rosatomu lobboval za české firmy, aby dostaly od Rosatomu zakázky,“ napsal server.

Celý článek naleznete zde.

Na přetřes údajně přišla i již zmíněná otázka vztahu prezidenta Zemana a možného příštího premiéra Andreje Babiše. Zatímco Zeman by rád stavěl elektrárny na splátky, podobně jako Maďarsko, Babiš volá po tom, aby dostavbu financoval ČEZ. Pokud se pánové neshodnou, co dál s jadernými bloky, mohl by to pro Rusy být problém. Nejedlý však popírá, že s ruskou stranou probíral vztahy Zemana a Babiše. Nemluvil o dostavbě jaderných bloků ani se samotným Babišem. Nejedlý tvrdí, že jen informoval prezidenta Zemana o schůzce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví

21:52 Pithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví

Hostem rozhovoru Britských listů byl bývalý premiér české vlády v době federace Petr Pithart, který …