Dotaci vrátím, ale... Mynář opět na tapetě

21.03.2023 8:52 | Ze sítí

Někdejší kancléř Vratislav Mynář se stále snaží vrátit dotaci ve výši šesti milionů, kterou dostal na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Ministerstvo pro místní rozvoj již podruhé odmítlo jeho žádost, píše Deník N.

Dotaci vrátím, ale... Mynář opět na tapetě
Foto: screen ČT24
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář

Důvod, proč Mynář chce zřejmě vrátit dotaci, je prostý – mohlo by to pro něj znamenat polehčující okolnost v kauze, v níž je od jara 2021 trestně stíhaný. V této kauze měl také exprezident Miloš Zeman neúspěšně žádat premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice. 

Premiér svůj podpis odmítl připojit, stejně jako loni. Tehdy ho Zeman podle Deníku N požádal o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit případná stíhání v kauzách skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Zeman poté uvedl, že Fialu o nic takového nežádal. 

Abolice může buď zastavit trestní stíhání, což by byl případ dotační kauzy, v níž je obviněn Mynář, nebo nařídit, aby se trestní stíhání v určitém případě ani nezahajovalo. „Zatímco posledně Hrad žádost o spolupodpis abolice poslal klasickou úřední cestou na úřad vlády, nyní složku premiérovi předal prezident do ruky. Není proto jasné, zda byl tento dokument na Hradě řádně zaevidovaný,“ napsal Deník N. Premiér končícímu prezidentovi znovu nevyhověl.

Fiala tyto informace nekomentoval. „Pan premiér nikdy nekomentuje obsah uzavřených jednání, a nebude tak činit ani v tomto případě. Obecně lze říci, že pokud by došlo k udělení spolupodpisu premiéra u dokumentu, který toto vyžaduje, veřejnost bychom o tom informovali,“ řekl Deníku N mluvčí vlády Václav Smolka. Mynář na opakované žádosti o vyjádření nereagoval. Fiala žádost odcházejícího prezidenta ve středu projednal v utajeném režimu na vládě s přítomnými ministry, kteří ho v rozhodnutí abolici nepodepsat podpořili.

Mynář je od jara 2021 trestně stíhaný za poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. V případu jde o šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou získala Mynářova společnost Clever Management. Podle policie neuvedla v žádosti všechny údaje, a peníze proto získala neoprávněně.

Při první žádosti o vrácení dotace na Ministerstvu pro místní rozvoj nechtěl resort přistoupit na všechny podmínky, které si Clever Management kladl. Například šlo o to, aby se stát nepřihlásil jako poškozený v rámci trestního řízení. Žádost ministerstvo zamítlo, společnost však odeslala žádost znovu. „Je pravda, že společnost Clever Management se na začátku března už podruhé obrátila na Ministerstvo pro místní rozvoj s obdobným návrhem,“ řekla Deníku N mluvčí resortu Veronika Hešíková.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

19:32 Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

ZE SVĚTA Německá levicová extremistka Lina E. byla odsouzena k pěti letům a třem měsícům. Obviněná b…