Drahá elektřina – za to nemůže jenom válka. „Už teď je pozdě.“ Ivo Valenta promluvil

26.08.2022 8:20

Ceny energií trápí české domácnosti i průmysl. Bývalý senátor a majitel Synotu Ivo Valenta proto volá po okamžitém jednání. „Nenechme se zlikvidovat cenami energií,“ vyzývá s tím, že pokud naši politici nezasáhnou, není taková situace udržitelná.

Drahá elektřina – za to nemůže jenom válka. „Už teď je pozdě.“ Ivo Valenta promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Evropští politici podle Valenty tuto otázku řeší jen pramálo, naše vláda takřka vůbec. „Jenže je třeba si uvědomit, že katastrofa v peněženkách občanů naší země takových rozměrů nabrat nemusí,“ alarmuje Ivo Valenta, že ceny na energetických burzách trhají rekordy a vážně ohrožují evropské domácnosti i průmysl. „Opravdu má cenu pokračovat v obchodování na takto zdivočelém trhu?“ vybízí k zamyšlení.

  • Původní text ZDE

„Česko vyrábí víc elektřiny, než samo spotřebuje. A vyrábí ji levně. Přesto ČEZ, největší domácí producent, nabízí elektřinu na přeshraničním volném trhu za vysoké ceny, určované burzami. Cílem ČEZ je bohužel maximalizace zisku a zvyšování hodnoty firmy. Jenže to odneseme my všichni,“ pokračuje podnikatel.

Anketa

Je finální podoba Síkelova úsporného tarifu dostatečná?

hlasovalo: 17598 lidí
Přitom řešení existuje: „Elektřina se totiž nemusí nakupovat jen na burze, ale i rovnou od výrobců. Část expertů navíc doporučuje, aby elektřinu od ČEZ vykupoval přímo český stát, případně aby byl ČEZ přinucen prodávat elektřinu doma za nižší než tržní ceny,“ navrhuje bývalý člen horní komory Parlamentu možná řešení energetické krize

U elektřiny navíc podle jeho slov může dojít – na rozdíl od plynu, který dovážíme –, k zastropování cen. „Je možné se bavit také o regulované ceně, která by byla přijatelná pro domácnosti i firmy a současně by umožnila výrobcům generovat zisk,“ říká Valenta.

„Situace je opravdu vážná a nemůže za ni jen válka mezi Ruskem a Ukrajinou, ale také chybná evropská energetická politika. Pokud naši politici nezasáhnou, domácnosti ani průmysl nejsou schopny ceny, které raketově letí výš a výš, ustát. To je bohužel fakt, který by měl politikům konečně otevřít oči. Už teď je pozdě,“ zakončuje bývalý senátor Ivo Valenta.

Pozn. redakce: 78,921 % podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radovan Vích byl položen dotaz

Podle vás bychom měli být sobci a lhostejní k tomu, co se děje kolem nás?

Tvrdíte, že není v našem zájmu zapojovat se do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, ale lze před tím zavírat oči? Co kdyby se konflikt týkal nás? Taky byste tvrdil, že si musíme pomoc jen sami? Vždyť ani v minulosti to takhle nefungovalo. A co kdyby tento útok na Ukrajinu Rusku prošel hladce. Myslíte,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

8:02 Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

Ve svém pravidelném vysílání se předseda strany PRO Jindřich Rajchl věnoval například sankcím na rus…