Drahý výlet za státní prachy? Politik objevil prů*er poslanců, jejich verze možná nesedí

23.05.2019 21:36

Místopředseda Strany svobodných občanů Radim Smetka se na svém Facebooku vyjádřil k aktuální kauze „výletu politiků do Peru“. Smetka příspěvek o tom, jak několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny včetně prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslava Kaly vyjelo do Peru a podniklo tam několik výletů po turistických místech včetně slavného Machu Picchu, okomentoval dosti kriticky a ukázal i na vysoké ceny ubytování v oblasti, které měl včetně letenek uhradit stát. Kala dokonce nejdříve tvrdil, že je v Peru zcela sám soukromě a o žádné pracovní cestě neví.

Drahý výlet za státní prachy? Politik objevil prů*er poslanců, jejich verze možná nesedí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala
reklama

Anketa

Prezident Zeman šikanuje část Česka, tvrdí Dominik Hašek. Má gólman pravdu?

7%
93%
hlasovalo: 26062 lidí
„Tohle je moc zajímavý a je docela škoda, že to novinářka nerozvrtala víc,“ začíná svůj příspěvek Smetka. A k cestě Poslanců píše: „Rozhodně bych nikomu nechtěl upírat den volna během delší pracovní cesty, ale říct, že si v den volna skočím na Machu Picchu, je prostě bullshit. Rozhodně to nefunguje tak, že byste se jednoho dne probudili v Limě a řekli si: dneska pojedu na výlet na Machu.“

Podle „to není jak do Krumlova z Prahy“: „Aby se člověk podíval na Machu, musí sednout v Limě na letadlo do Cuzca. Tam i zkušenější lidé musí chvíli zůstat, aby si zvykli na vysokou nadmořskou výšku. Pak se dá vyrazit vlakem, taxi nebo busem do Ollantaytamba nebo hypoteticky přímo do Aguas Calientes, kam jezdí jen vlak a odkud se chodí na Machu. Ten vlak je nejdražší položka dovolené v Peru. Noc v Aquas Calientes je taky velmi drahá.

„Nechci tvrdit, že není možné hypoteticky zvládnout cestu vlakem z Cuzca do Aquas Calientes, rovnou na bus na odpolední prohlídku Machu, a pozdě večer vlakem zpátky, ale byl by to slušnej zápřah. Normální lidé spí noc v Ollantaytambu, nebo Urubambě, noc v Aquas Calientes a po Machu se teprve vracejí do Cuzca,“ shrnuje.

Ke svému příspěvku Smetka připojil i odkaz na článek Terezy Horažďovské na serveru iDnes.cz a vzkazuje jí: „Myslím, že se novinářka měla pídit po konkrétním itineráři cesty a ptát se, kdo platil vlak do Aquas Calientes, zda to fakt zvládli za jeden jediný den z Cuzca na Machu a zpátky, a pokud ne, kdo platil nocleh v Aquas Calientes, proč vůbec potřebovali do Cuzca, když jsou úřady v Limě (to totiž fakt vypadá, že si udělali aklimatizační dva dny v Cuzcu, aby zvládli Machu) atd.“

„No anebo bychom se všichni měli ptát, jestli jako daňoví poplatníci potřebujeme tyto cesty politikům platit a jestli nám vůbec k něčemu jsou,“ píše Smetka závěrem příspěvku.

Smetka popisuje situaci o tom, jak několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem Kalou podniklo služební cestu do jihoamerického Peru.

Fotogalerie: - EU volby se blíží

Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...

„Pracovní cesta trvala devět dní, přičemž jeden den byl vyhrazen na osobní volno. Využil jsem ho k návštěvě Macchu Picchu a veškeré náklady s tím spojené jsem si hradil z vlastních peněz. Z toho důvodu a také vzhledem k náročnosti zbytku programu nemám důvod se za cokoli omlouvat ani si to vyčítat,“ uvedl k dané cestě Kala, podle kterého rozhodně nešlo o zneužití peněz daňových poplatníků.

Na zmíněné pracovní cestě údajně Kala jakožto zástupce NKÚ dojednal například spolupráci s kontrolní institucí Peru na mezinárodním projektu sdílení informací BIEP, který NKÚ vede. Už v minulosti spolupracovaly oba úřady na jiných mezinárodních projektech ke sdílení a výměně informací.

Kontrolní výbor stejně tak jako Nejvyšší kontrolní úřad má dohlížet na to, jak stát nakládá se státním majetkem a zda se řádně hospodaří s veřejnými rozpočty. Několik členů se však paradoxně ocitlo v podezření, že využili státní peníze pro osobní účely.

Fotogalerie: - Svobodní oslavovali

Svobodní si připomenuli výročí vzniku samostatného...
Europoslanec Petr Mach na Václavském náměstí při o...
Jana Yngland Hrušková si natáčela setkání Svobodný...
Svobodní si připomenuli výročí vzniku samostatného...
Svobodní si připomenuli výročí vzniku samostatného...
Svobodní si připomenuli výročí vzniku samostatného...

Podle Českého rozhlasu se do Peru vydalo kromě Kaly, dvou sekretářek a tlumočnice pět poslanců: Ivana Nevludová (zvolená za SPD, nyní nezařazená), Přemysl Mališ (ANO), Roman Kubíček (ANO) a Vojtěch Munzar (ODS), vedl je místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD).

V hlavním městě Peru se skupina zdržela pouhé tři dny. V pondělí absolvovala jeho prohlídku, v úterý měla volno a ve středu se přesunula do města Cuzco, hlavního útočiště turistů, odkud v pátek následně podnikla cestu k jednomu z divů světa – Machu Picchu.

Oficiální pracovní schůzky, tedy návštěvu odboru mezinárodních vztahů místního hejtmanství a kanceláře starosty města Victora Boluarte Medina, přitom skupina absolvovala pouze ve čtvrtek.

Většina poslanců se k celé kauze odmítla vyjádřit, pouze předseda kontrolního výboru Roman Kubíček řekl, že skupina do Peru přijela řešit místní problémy s odpadky, kdy může Česko do oblasti přivézt české podnikatele. Na dotaz, proč skupina žádného podnikatele nepřivezla, však již nedokázal odpovědět.

Odmítavě reagoval také místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel, další účastník výpravy. „Když kontrolní výbor nebo jakýkoli výbor vyjede mimo hranice Evropské unie, tak musí mít někoho z vedení Sněmovny,“ řekl Hanzel s tím, že na cestě v Peru je pouze z titulu své funkce. 

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Kala dokonce nejprve tvrdil, že je v Peru zcela sám a soukromě a o žádné pracovní cestě neví.

Fotogalerie: - Svobodní Soukromníci

Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach a před...
Strana svobodných občanů a Strana soukromníků Česk...
Strana svobodných občanů a Strana soukromníků Česk...
Rudolf Baranek a Ivo Valenta
Strana svobodných občanů a Strana soukromníků Česk...
Senátor Ivo Valenta

Podle poslance Vojtěcha Munzara (ODS) si skupina turistické atrakce hradila sama. Letenky a ubytování v luxusních hotelech však platila Poslanecká sněmovna, na což Smetka ve svém příspěvku naráží.

Redakce iDNES.cz se členy výpravy též pokusila zkontaktovat, žádné vyjádření se jí však bohužel nepodařilo získat.

Ke kauze se vyjádřila i první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Pět poslanců z kontrolního výboru Sněmovny, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, dvě sekretářky a tlumočnice si udělali za veřejné peníze výlet na Machu Picchu. Je to vlastně trochu oxymóron, když instituce, které mají držet dohled nad hospodárným zacházením s veřejnými prostředky, samy dělají úplný opak“, tvrdí Adamová.

Adamová Pekarová taktéž navrhne, aby se celá věc urychleně řešila v Poslanecké sněmovně, která kauzu projedná jako mimořádný bod.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tuc, tuc, fet a chlast. V centru Prahy proběhne technoparty. Až uslyšíte, kde to bude, padnete. Nevěřili nám to ani poslanci

4:43 Tuc, tuc, fet a chlast. V centru Prahy proběhne technoparty. Až uslyšíte, kde to bude, padnete. Nevěřili nám to ani poslanci

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, rozlehlý komplex barokních budov nedaleko Karlova mostu na Star…