Drulák: Starý svět zmizel. Roste intenzivní digitální dohled, nevyhneme se tomu

26.01.2025 11:28 | Monitoring

Protesty zemědělců, zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, oslabování stávajících institucí, zrušení voleb v Rumunsku či pád Asadova režimu v Sýrii. O nejdůležitějších událostech loňského roku hovořili politolog Petr Drulák a publicista Michal Semín ve studiu spolku Svatopluk. Do budoucna očekávají další polarizaci názorů, konec progresivismu a návrat k tradičním hodnotám. Obávají se však tvrdší kontroly lidí prostřednictvím digitálních technologií.

Drulák: Starý svět zmizel. Roste intenzivní digitální dohled, nevyhneme se tomu
Foto: YouTube/Svatopluk
Popisek: Michal Semín a Petr Drulák

Michal Semín, vydavatel časopisu Te Deum a publicista se zaměřením na politiku, náboženství a sociální etiku, připomněl, že loňský rok byl rokem celé řady protestů.

„Je fakt, že u nás se velké demonstrace nekonaly, ale byly protesty zemědělců. Protestovat má smysl. Protesty se dá dopracovat alespoň k dílčím změnám. To, že v Evropě posílily suverenistické formace a v USA byl zvolen Donald Trump je dáno tím, že rozhodující většina lidí toho už má dost, už nepřísahá na ten globální světový řád, jak jsme ho znali. Vše jde do jakéhosi kvasu. Teď jde o to, jestli to dokvasí skrze konflikty do něčeho, co bude sebezničující, nebo jestli se vydáme cestou, která přinese nějakou novou stabilitu,“ řekl Semín.

Nefungující instituce

Podle Petra Druláka, jenž je spoluzakladatelem spolku Svatopluk, z.s., profesorem mezinárodních vztahů a bývalým velvyslancem ve Francii, byl společným jmenovatelem událostí loňského roku tlak proti stávajícím oligarchickým institucím.

„Tzv. liberální oligarchie, která ovládá Západ, čelí autentickému demokratickému tlaku. A ten nemůže počítat s žádnou z běžných institucí, které tady mají být, aby umožňovaly demokratické vládnutí. To bylo vidět už u našich zemědělců. Přece máme instituce, které by měly umožňovat zemědělcům formulovat své požadavky tak, aby nemuseli s traktory jezdit po ulicích. Tyhle instituce nefungovaly,“ zdůraznil Drulák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…