Důležité informace k jedu novičok. Vyjádřil se i toxikolog

23.03.2018 8:08

Páteční Lidové noviny přinášejí další informace o jedu známém pod označením novičok. O smrtelně nebezpečné látce toho ve skutečnosti mnoho známo není. Chemické vzorce, podle kterých lze pravděpodobně novičok vyrobit, jsou dostupné na internetu. Znamená to, že si ho může vyrobit kdejaký „domácí kutil“? Podle odborníků rozhodně ne. Stojí přitom za pozornost, že novičok lze v Česku vyrobit legálně. Kvůli mezeře v zákoně.

Důležité informace k jedu novičok. Vyjádřil se i toxikolog
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

Jed známý pod označením novičok vyvíjeli vědci v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Výzkum, který byl s vývojem spojen, probíhal v přísném utajení. Informace o něm vynesli např. sovětští vědci, kteří emigrovali na Západ. Miloslav Pouzar, docent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, upozorňuje, že dnes dostupné informace o novičoku jsou stále velmi teoretické. Je sice pravda, že chemické vzorce látek, ze kterých lze novičok vyrobit, jsou dostupné na internetu, ale to ještě neznamená, že by výrobu tohoto smrtelně nebezpečného jedu zvládl kdejaký středoškolský student.

„Přísady novičoku jsou už samy o sobě vysoce nebezpečné. Výsledek jejich smísení nebezpečnost ještě několikrát zvyšuje. Sloučeniny, ze kterých novičok vzniká, jsou dokonce podobné chemickým vzorcům pesticidů – látkám na hubení hmyzu,“ doplňuje server.

Přesné složení jedu však není známé, a proto v české legislativě není uveden na seznamu zakázaných látek. Teoreticky je tedy možné vyrobit novičok v naší zemi legálně. „Když vyrobím látku, která není v tomto seznamu, a neprokážou mi, že to chci masově použít pro bojové účely, vyrobit ji smím,“ anonymně konstatoval český toxikolog.

Pod podmínkou anonymity také vědci připouštějí, že kdysi na našem území mohla probíhat výroba novičoku. Opět v přísně utajeném režimu. K útoku na dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii nemusela být použita úplně čerstvá látka. Smrtelně nebezpečný jed lze skladovat a použít později. Čistě teoreticky tak plyn mohl pocházet z Česka, respektive z Československa, což naznačovali i Rusové, když zpochybňovali prohlášení britské premiérky Theresy Mayové, že v útoku na Skripala má prsty Rusko.

Česká vláda však ruské nařčení opakovaně odmítla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsou čtyři. Strašný, co si dovolujou!“ S Piráty došla trpělivost. Právě teď

4:44 „Jsou čtyři. Strašný, co si dovolujou!“ S Piráty došla trpělivost. Právě teď

Situace kolem čtyř pirátských poslanců nabírá na obrátkách. Není to sice tolik vidět, jelikož vešker…