Dva vojáci padlí v Afghánistánu mají pohřeb v Hradci a v Týništi

18.07.2014 6:03

Dva vojáci, kteří padli minulý týden v Afghánistánu, mají dnes pohřeb v Hradci Králové a v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Za vojenských poct se veřejnost v 09:15 v obřadní síni v Kuklenách v Hradci Králové rozloučí s desátníkem Janem Šenkýřem. Ve 13:00 v obřadní síni v Týništi začne rozloučení s desátníkem Liborem Ligačem.

Dva vojáci padlí v Afghánistánu mají pohřeb v Hradci a v Týništi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na letiště Praha-Kbely přiletěl vojenský speciál s ostatky čtyř českých vojáků, kteří v úterý zahynuli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka

Pohřbů se vedle rodiny a přátel vojáka zúčastní čestná jednotka, vojenská hudba a vojenský kaplan a budou vypáleny čestné salvy. Armáda se postará i o dopravu pozůstalých a péči psychologa a lékaře. Zároveň žádá, aby z úcty k padlým všichni respektovali lidský rozměr této tragické situace i hluboký zármutek, jemuž jsou blízcí vojáků vystaveni.

Devětatřicetiletý Jan Šenkýř byl po absolvování přípravné služby v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek u tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. K 43. výsadkovému praporu do Chrudimi byl přeložen v dubnu 2011. V zahraniční misi byl poprvé.

Při útoku zahynlo pět českých vojáků

O šest let mladší Libor Ligač sloužil u 43. výsadkového praporu v Chrudimi od roku 2010. U jednotky začínal u minometného družstva, poté postoupil přes družstvo AGS a odstřelovače až na střelce výsadkového družstva. Do Afghánistánu byl vyslán dvakrát.

Kvůli útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu 8. července zemřelo pět českých vojáků. Již ve čtvrtek byl v Chomutově pohřben rotmistr David Beneš. Četař Ivo Klusák bude mít pohřeb 21. července v Jičíně. Termín a místo pohřbu Jaroslava Lieskovana, který zemřel až v pondělí po převozu do Česka, zatím nebyly oznámeny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Napadení Feriho: „Komedie! Celé jinak.“ A jak se prý pořezal?

7:17 Napadení Feriho: „Komedie! Celé jinak.“ A jak se prý pořezal?

Jak to vlastně bylo s napadením poslance Feriho? Bývalý hejtman Michal Hašek vyzývá, aby lidé počkal…