Dvojí kvalita potravin není fér. Věra Jourová se u Moravce rozpovídala, jak ji zakáže

02.12.2018 16:39

Eurokomisařka Věra Jourová se v dnešních Otázkách Václava Moravce nechala slyšet, že dvojí kvalita potravin u totožných značek a obalů není v rámci Evropské unie férová praktika. Podle jejích slov je tomu potřeba učinit přítrž a chystá se už zákaz.

Dvojí kvalita potravin není fér. Věra Jourová se u Moravce rozpovídala, jak ji zakáže
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

Jourová uvedla, že Evropská komise má důkazy, že stejné produkty mají dvojí kvalitu a že jsou mezi nimi neopodstatněné rozdíly. „Navrhli jsme zákaz dvojí kvality stejných značek potravin. Výrobce pak musí vysvětlovat, proč tomu tak je,“ řekl s tím, že by bylo dobré, aby tato legislativa prošla v co nejtvrdší variantě. „Budeme o tom jednat během ledna, únoru, můj záměr je dostat to z trhu pryč,“ dodala eurokomisařka.

Tyto potravinové rozdíly našli prý už u dvaceti členských zemí. „Zákaz blokují země, kde to spotřebitelé necítí jako problém, jako v Německu, ve Skandinávii. V některých zemích se spotřebitelé cítí jako druhořadí. V Česku to spotřebitelé cítí jako křivdu,“ uvedla Jourová.

Některé z obchodních řetězců se prý již přihlásily k tomu, že nebudou podporovat dvojí kvalitu. Potravinářská inspekce potvrzuje, že ty řetězce, které to slíbily, s tím problémy nemají. Zákaz dvojí kvality prý nemůže vést ke zdražení potravin. Týká se to nadnárodních výrobců, ne národních producentů. Nadnárodní výrobci prý jen přijdou o svoji marži, kterou si u nás dělají a nebudou si moci dovolit zdražit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil se otřel o „Bakalapress“ a začala řežba. Bakalovi lidé se na něho sesypali. Oháněli se i Zemanem a Ovčáčkem

17:40 Zahradil se otřel o „Bakalapress“ a začala řežba. Bakalovi lidé se na něho sesypali. Oháněli se i Zemanem a Ovčáčkem

Europoslanec Jan Zahradil se vysmál „Bakalapressu“. Rozpoutal tím živou debatu. Došlo i na prezident…