Dvojí metr: Když žádáte v Německu o trvalý pobyt a zalžete o své identitě, máte velký problém. Když stejné provede žadatel o azyl...

25.01.2019 10:53

Statistiky uvádějí, že každý druhý žadatel o azyl v Německu nemá doklady. Falešná identita migrantů německým úřadům, které s nimi jednají, také nevadí. Nepravdivé údaje o identitě v tomto případě úřady trestně nepostihují. Naopak je tomu v případě toho, kdo by chtěl v Německu získat povolení k trvalému pobytu a uvedl by nepravdivé údaje. Ten už se trestného činu dopouští.

Dvojí metr: Když žádáte v Německu o trvalý pobyt a zalžete o své identitě, máte velký problém. Když stejné provede žadatel o azyl...
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Obchody v Německu čelí nájezdům migrantů pravidelně

Německé úřady se musely ohledně věku, osobních údajů a státní příslušnosti u žadatelů o azyl spoléhat jen na to, co do dokumentů sami uvedli. A to bez ohledu na to, zda data byla pravdivá, nebo ne. V první polovině loňského roku úřady k žádostem o azyl v osmapadesáti procentech neměly k dispozici doklady nebo pas.

Často se tak stává, že žadatel uvede nižší věk nebo jinou národnost. Žádostem mladistvých a nezletilých nebo občanům států, jako je Sýrie, Irák, Írán, Somálsko nebo Eritrea, úřady většinou spíše vyhoví. Zjednodušeně řečeno, azyl v Německu získá spíše sedmnáctiletý Eritrejec než Nigerijec, kterému je ve skutečnosti čtyřicet let, dodává MF Dnes.

Anketa

Vítáte novou mezivládní smlouvu mezi Německem a Francií?

4%
96%
hlasovalo: 9284 lidí
Kvůli tomu úřady ztrácejí přehled o skutečné identitě osob, o jejichž dalším pobytu v Německu rozhodují. Na související bezpečnostní rizika už delší dobu upozorňují mimo jiné spolkové země, v nichž pak tito lidé žijí.

„Nečestné chování žadatelů o azyl s sebou nese vysoké bezpečnostní riziko pro právní stát,“ varuje ministr vnitra a vicepremiér Meklenburska-Předního Pomořanska Lorenz Caffier. Ostatní ministři vnitra mu dávají za pravdu, stejně jako Horst Seehofer. „Dosud jsme s Ministerstvem spravedlnosti nedokázali nalézt shodu. Z hlediska veřejného pořádku chceme nicméně falšování údajů v azylovém řízení zastavit,“ uvedl Seehofer.

Změna je ale v nedohlednu. I když je Ministerstvo vnitra Spolkové republiky Německo nakloněné k tomu jí udělat, naráží na odpor ze strany Ministerstva spravedlnosti. To stále zaujímá odmítavý postoj a jako důvod svého postoje uvádí jen potenciálně vyšší ochotu žadatelů při vlastní beztrestnosti poukazovat na nepravdivé údaje ostatních. Loni požádalo o azyl v Německu necelých 186 tisíc lidí, tedy o sedmnáct procent méně než o rok dříve.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…