EU teď řeší, co všechno je terorismus, prozradila Jourová. A to není vše

08.02.2015 14:18

Evropská unie si je podle české eurokomisařky Věry Jourové vědoma zostřené bezpečnostní situace a jedná, jak společnými silami čelit teroristickým hrozbám. Přidat ruku k dílu musí být připraveno i Česko. Téměř dokonalý bezpečnostní systém má prý jen Velká Británie, jinak je co dohánět. Eurokomisařka se ale zároveň musí starat o to, aby nedocházelo ke zneužívání sebraných dat.

EU teď řeší, co všechno je terorismus, prozradila Jourová. A to není vše
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

"Po útocích v Paříži a po té zostřené situaci, jak ji vnímáme, se znovu otevřela v EU debata o sdílení informací," podotkla eurokomisařka Jourová hned v úvodu svého vystoupení nedělních Otázek Václava Moravce.

Ona musí dohlížet na to, aby byla dodržena pravidla ochrany dat. Výhledově se počítá s tím, že letecké společnosti by mohly o každém pasažérovi nashromáždit až čtyřicet údajů, se kterými by se následně pracovalo v rámci ochrany před terorismem a dalšími hrozbami. Právo má v této oblasti co dohánět. Eurokomisařka připomněla, že se EU řídí v otázce ochrany dat předpisy z roku 1995.

"Z členských zemí EU má téměř dokonalý systém sběru dat jen Velká Británie, Francie se k tomu blíží a teď je tady tlak i na další členské státy EU," pokračovala Jourová. Připravuje se také právní harmonizace trestnosti teroristických aktů. Definuje se, co je to terorismus a co všechno je v souvislosti s ním trestné. "Bude věcí dohody mezi členskými státy, jak daleko máme zajít," uvedla eurokomisařka. Nově připravovaná instituce evropské prokuratury by se ale otázkou terorismu vůbec neměla zabývat. Má řešit korupční kauzy, které poškozují finanční zájmy EU. Pokud bychom chtěli, aby se nový evropský prokurátor zabýval i oblastí terorismu, bylo by v tomto smyslu napřed třeba sáhnout do Lisabonské smlouvy.

I Česko by přitom podle jejího názoru mělo být připraveno na to, že se může rozšířit fenomén putujících teroristů. A k tomu, aby spolu členské země více spolupracovaly v otázce potírání terorismu, žádná nová legislativa potřeba není. "Je to o lidech," konstatovala eurokomisařka. Pokud projeví vůli ke spolupráci, může to fungovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

22:58 Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

Piráti představili svůj 12bodový plán pro boj s dezinformacemi, v němž požadují, aby další ministers…