Ekonom Pikora: Drachmy, liry, pesety. Evropu čeká chaos

15. 6. 2012 12:41

Ekonom Vladimír Pikora se zamýšlí, co bude po Řecku. Pět minut po dvanácté prý evropské vlády začaly konečně připravovat plán B, chystající se na vystoupení Řecka z eurozóny. Přesto s takovou situací nejspíš nedokáží nic udělat. Evropu prý čeká chaos, ve kterém žádný plán nepomůže.

Ekonom Pikora: Drachmy, liry, pesety. Evropu čeká chaos
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně Řecké obce v Praze Tassula Zissaki- Healey

Na otázku, co bude, až Řecko nebude v eurozóně, je prý jednoduchá odpověď: Chaos. Vyloučit nebude možné vůbec nic. Ekonomiky, co už jsou v recesi, do ní zabřednou ještě hlouběji a doposud rostoucí do ní upadnou také, nebo přinejmenším zpomalí. Koncem léta lze prý očekávat růst nezaměstnanosti.

Nás prý naštěstí opět ochrání naše koruna. Lze očekávat, že vůči euru dočasně oslabí, ale posílí vůči drachmě, a možná i pesetě či liře, pokud se objeví i tyto měny.

„Evropská centrální banka přestane podporovat řecké banky a bankovní systém tam zkolabuje. To paralyzuje řeckou ekonomiku a země si projde dalším bankrotem,“ odhaduje Pikora v textu pro časopis Reflex. Kvůli tomu se prý nikomu nebude chtít půjčovat malým zemím s rostoucím dluhem- tedy i ČR.

„Náš bankovní sektor je teoreticky zdravý a bezpečný, ale když se v roce 2002 valila na Prahu velká voda, autority nám také tvrdily, že se není čeho bát,“ poznamenává ekonom a vzpomíná, jak se mu tehdy kolegové posmívali, že odváží auto z podzemní garáže.

Nedá se prý očekávat, že by chaos trval dlouho. Ale firmy, které čekají platbu z nějaké jihoevropské země, se jí prý už možná nedočkají.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus tvrdě o Havlovi a pravdolásce: Patent na rozum a ostudný výprask před rozdělením Československa

17:32 Klaus tvrdě o Havlovi a pravdolásce: Patent na rozum a ostudný výprask před rozdělením Československa

Někdejší ministr financí, premiér a prezident Václav Klaus, který byl jedním z hlavních aktérů polis…