Ekonom Švejnar: Pro nás je výhodné být v jakékoli eurozóně, kde bude Německo

05.09.2015 13:03

Kapitalismus se bude dál vyvíjet, říká v rozhovoru, který poskytl dnešním Lidovým novinám, ekonom a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar. Prozradil také, co česká ekonomika potřebuje, aby nezaostávala za vyspělými státy, vyjádřil se k příčinám řecké krize a k tomu, jestli bychom měli přijmout euro.

Ekonom Švejnar: Pro nás je výhodné být v jakékoli eurozóně, kde bude Německo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar, kandidát na prezidenta

Na otázku, jak po ekonomické krizi vidí budoucnost současného ekonomického modelu západní civilizace, když mnozí ekonomové i politici jej označují za nefunkční, uvedl, že kapitalismus má sice spoustu problémů, ale je to systém, který je velice pružný a přizpůsobivý. „Na druhou stranu je v určitém smyslu i drtivý a přenáší nákazy,“ připustil.

Bohaté země budou ty, které budou řízeny chytře

Zatímco v době Bati a Forda všichni celý život pracovali v jedné fabrice, teď přichází a odchází celé podniky a musíme počítat s tím, že když dnes u nás někdo vyrábí, zítra tu už být nemusí. „To bude vyžadovat, aby hospodářská politika byla mnohem sofistikovanější,“ uvedl s tím, že země, které budou řízeny chytře, budou bohaté, a ti ostatní hned vedle budou chudí, protože příležitosti budou odcházet, a ne zůstávat na dlouhou dobu.

Prý jsme jen zahleděni do sebe

Česká republika na tyto změny prý příliš dobře připravena není. Zvlášť, když si vezmeme oblasti, jako je věda, výzkum a školství. Pořád prý nepodstupujeme reformy, které jsou potřebné. „Naše univerzity v mezinárodních hodnoceních nejsou mezi první stovkou ani první dvoustovkou. Na kolik tenistů byste se chodili dívat, kdyby nebyli ani v první dvoustovce?“ ptá se Švejnar a tvrdí, že „jsme zahleděni do sebe“. „Díváme se na absolutní pokrok a říkáme, vždyť jsme na tom lépe, než jsme byli, a zapomínáme, že když jdeme kupředu a ostatní běží, tak zaostáváme.“

Zpomalení čínského růstu? Braňme se velkými investicemi do infrastuktury

Na otázku, zda se máme bát čínského zpomalení hospodářského růstu, uvedl, že z hlediska Česka by bylo ideální mít připravené pro tuto situaci velké investiční projekty, například infrastrukturní projekty. „A spustit je, kdyby nastala globální recese. Soukromý sektor vždy reaguje procyklicky, je tedy třeba, aby v případě světového zpomalení nastoupila vláda a podpořila ekonomiku. Však jsme také druhou recesi na rozdíl od svých sousedů prožili právě kvůli příliš tvrdé rozpočtové politice vlády,“ prohlásil Švejnar.

Krize v Řecku? Pykat měli finanční investoři

Ohledně řecké krize řekl, že na jejím začátku byly věřiteli Řecka hlavně evropské banky. „Šlo to řešit prostě tak, že by se sešly a řeklo se: Vážení věřitelé, tady v Řecku jste měli vyšší úrok, než kdybyste si koupili německé dluhopisy. Takže jste si byli vědomi, že podstupujete riziko. No a někdy se riziko prostě promění ve ztrátu, a to se stalo právě teď. Jenže politicky to byl obrovský tlak na francouzskou a německou vládu a ty přesvědčily ostatní, aby se dluh převedl na daňové poplatníky eurozóny. Dnes by si ale všichni měli přiznat, že Řekové nejsou schopni dluh splatit a poučit se z toho pro příště. Pykat měli finanční investoři,“ řekl Švejnar.

Pro nás je výhodné být v jakékoliv eurozóně, v níž je i Německo

Na otázku, zda by Česko mělo přijmout euro uvedl, že teď je dobré nechat eurozónu, aby se vypořádala s Řeckem a s hlavními problémy. „Podle naší studie ale víceméně dává smysl být v jakékoli eurozóně, ve které bude Německo. S německou ekonomikou jsme tak propojeni, že kurzovní riziko, které podstupujeme, naše podnikatele znevýhodňuje. Už teď dokonce střední a větší podniky mezi sebou obchodují v eurech, už nám zeuroizovali‘ ekonomiku,“ podotkl.

Na námitku, že Evropa je tak nesourodá, že nemůže mít společnou měnu, pak uvedl: „Na to existují dva pohledy a oba pocházejí ze studií Roberta Mundella, kolegy na Kolumbijské univerzitě. Ta první je, že Evropa je tak nesourodá, že není dobrá zóna pro jednu měnu. To je jeho první článek a platí za předpokladu, že každý stát jede jen na sebe. Pak napsal druhý článek, ve kterém říká, že kdyby si členské země byly ochotny poskytovat fiskální transfery, je nesourodá směs států výhodou. Protože ti, kteří jsou zasaženi krizí, dostanou pomoc od ostatních.“

Na námitku, že to je sice hezká teorie, ale když má někdo problémy a vám se daří dobře, pomáhat se moc nechce, poukázal na to, že v USA tyto přesuny fungují automaticky do té míry, „že lidé v Massachusetts si vůbec neuvědomí, kolik posílají třeba do Alabamy“. Podobně to ostatně funguje i uvnitř naší země. Když je vysoká nezaměstnanost v severních Čechách, jsou daňoví poplatníci z bohatších krajů, kdo jim de facto posílá peníze na podporu v nezaměstnanosti. „A není to málo. Jde jen o to, aby to tak fungovalo i napříč Evropou,“ dodal Jan Švejnar.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…