Eldorádo z veřejných peněz: Získali jsme tři smlouvy Člověka v tísni, ze kterých se vám stáhnou půlky a scvrknou ku*ky

12.02.2020 4:37

Krajská pobočka Úřadu práce v Ústí nad Labem a města Kladno a Plzeň, to je jen zlomek smluv, které „česká humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace“ Člověk v tísni získala v lednu letošního roku. Souhrnně vzato jde o stovky tisíc korun.

Eldorádo z veřejných peněz: Získali jsme tři smlouvy Člověka v tísni, ze kterých se vám stáhnou půlky a scvrknou ku*ky
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10375 lidí
„Město Plzeň poskytne příjemci dotaci v celkové výši 435 000 korun, kterou příjemce přijímá,“ stojí ve smlouvě, kterou měl na stole plzeňský primátor z ODS Martin Baxa a jeho protějšek Aleš Kavalír, ředitel pobočky Člověka v tísni. Za necelý půl milion korun se tak „humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace“ bude věnovat například obětem trestné činnosti nebo probačnímu programu Na cestě k odpovědnosti mladistvých i dospělých.

V ceně se počítá také se zahrnutím školení, kurzů, občerstvení, ale například i výdajů za elektřinu, plyn, vodné a stočné.

Obě strany se taktéž dohodly, že poskytovatel poskytne v roce 2020 příjemci dotaci ve dvou pololetních splátkách, každou ve výši 217 500 korun na účet příjemce, přičemž první splátka bude poskytnuta do deseti dnů od nabytí účinnosti smlouvy. Druhá splátka bude poskytnuta do patnácti dnů od doručení vyúčtování o účelném využití splátky za předcházející období a písemné zprávy o poskytování sociálních služeb za toto období, a to na předepsaném formuláři.

Další smlouva, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici, byla připravena pro statutární město Kladno. To je v ní zastoupeno Tomášem Kutilem (Kladeňáci), náměstkem primátora města, a Kateřinou Hůlovou za Člověka v tísni. Smlouva byla podepsána 17. ledna 2020, týká se dotace v sociální oblasti a je připravena na částku 380 000 korun.

Město Kladno na jejím základě poskytuje humanitární organizaci na základě této smlouvy dotaci za účelem krytí provozních nákladů.

Účelově jsou dotační prostředky určeny na základě žádosti žadatele na spolufinancování podpory vzdělávání v rodinách (mzdové náklady) za podmínky, „že volnočasové a vzdělávací aktivity realizované tímto subjektem pro žáky plnící povinnou školní docházku je nutné realizovat v době mimo školní vyučování, pokud toto není možné, pak pouze se souhlasem statutárního zástupce školy. Příjemce je povinen realizovat dotované aktivity v souladu s předloženou Žádostí o poskytnutí účelové dotace z rozpočtu statutárního města Kladna v sociální oblasti pro rok 2020.“

Člověk v tísni a Úřad práce v Teplicích

Člověk v tísni se podpisem rovněž zavazuje, že vhodným a dostatečně viditelným způsobem zajistí informování veřejnosti o finančním spolupodílení se Kladna na výše uvedené činnosti. Příjemce se také zavazuje, že použije k propagaci logo poskytovatele „Subjekt podporovaný městem“.

Další peníze, tentokrát jde o 135 000, svěří do rukou „české humanitární, rozvojové, vzdělávací a lidskoprávní organizaci“ Člověk v tísni ústecký úřad práce. Konkrétně krajská pobočka v Ústí nad Labem, kontaktní pracoviště Teplice. Cílem vzájemné spolupráce je podle oficiálních podkladů „dohoda o vytvoření pracovních příležitostí v rámci veřejně prospěšných prací a poskytnutí příspěvku, spolufinancovaného ze státního rozpočtu a Evropského sociálního fondu“.

Co přesně si pod tímto komplikovaným popisem představit?

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32840 lidí
Zaměstnavatel, tedy Člověk v tísni, vytvoří níže uvedené pracovní příležitosti v rámci veřejně prospěšných prací. A o co jde? O jednu úklidovou pracovnici, která bude pracovat dvacet hodin týdně, přičemž maximální měsíční výše příspěvku na jedno pracovní místo činí 11 250 korun. Součet poskytnutých měsíčních příspěvků pak podle smlouvy nepřekročí částku 135 000 korun.

Člověk v tísni bude pracovní místa podle smlouvy obsazovat výhradně uchazeči o zaměstnání, jejichž umístění na pracovní místa schválil úřad práce. Pracovní smlouva se zaměstnanci musí být uzavřena na dobu určitou, nejdéle do 31. 1. 2021.

Smlouvu za teplický Úřad práce podepsala Martina Bečvářová, za Člověka v tísni pak Vít Kučera.

Dodejme, že od roku 1999 Člověk v tísni pomáhá lidem žijícím v sociálním vyloučení a chudobě. Nejdříve pomáhal v oblasti vyloučených lokalit, kde začal s bezplatnou sociální terénní prací, tedy především s asistencí a poradenstvím v oblasti bydlení, zadluženosti a nezaměstnanosti. V následujících letech nabídku rozšířil o pracovní a právní poradenství, doučování, službu sociálního asistenta policie a o nízkoprahová zařízení pro smysluplné trávení volného času dětí z chudých rodin.

Spoluzakladatelem a výkonným ředitelem je někdejší poslanec Federálního shromáždění Šimon Pánek.

Jak už ParlamentníListy.cz uvedly výše, jde pouze o zlomek prostředků, které „česká humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace“ Člověk v tísni inkasuje od měst a státních organizací. Tématu se budeme věnovat i nadále.

Baxova Plzeň

reklama

autor: Tomáš A. Nový

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …