Epidemie zpomaluje, věří Svrčinová. Další opatření tedy nejsou třeba

06.12.2021 22:10

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová prohlásila, že protiepidemická opatření se již zpřísňovat nebudou. To záhy po jednání vlády potvrdil vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Epidemie podle nejnovějších čísel zpomaluje, ale minimálně do Vánoc zůstanou aktuální opatření v platnosti.

Epidemie zpomaluje, věří Svrčinová. Další opatření tedy nejsou třeba
Foto: archiv KHS
Popisek: Pavla Svrčinová ještě jako ředitelka krajské hygieny v Ostravě

„Vývoj hodnotíme tak, že jsou signály, že dochází ke zpomalování epidemie. Ale při hodnocení jsme opatrní, protože čtyři dny ještě nejsou signálem, že trend bude setrvalý,“ řekla v rozhovoru pro Radiožurnál hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

„Nevidíme důvod ke zpřísňování režimových opatření. Budeme spíše diskutovat o tom, aby se současná pravidla dodržovala,“ ubezpečovala Svrčinová. Zrušení opatření však podle ní zatím nehrozí. „Zatím je situace hodně vážná. Počet případů je přes tisíc na 100 tisíc obyvatel. Prostor pro rozvolnění pravidel nevidíme. Minimálně do Vánoc musejí zůstat opatření v platnosti,“ řekla.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda PS PČR

Vyjádřila se také k možnému prodlužování vánočních prázdnin, po kterém volají někteří politici. „Souhlasíme s Ministerstvem školství, že prodloužení prázdnin problém nevyřeší. Spíše budeme řešit testování ve školách – jak dál, případně nějaké změny,“ dodala Svrčinová.

Že se nebude ani zpřísňovat, ani rozvolňovat, poté potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček po jednání vlády v demisi premiéra Andreje Babiše. Vláda přitom původně měla jednat o možnosti omezení pro hromadné akce či právě o prodloužení vánočních prázdnin, jak upozorňuje server Novinky.cz.

Řešila se také možnost zavedení povinnosti nošení ochranných pomůcek ve školních třídách i při volnočasových aktivitách. Udržovat ve školách kolektivy s rouškami a zároveň umožnit potkávání různých lidí při sportu bez roušek by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) postrádalo smysl.

Podle dat z posledních dnů se zdá, že je epidemie na mírném ústupu. Klesla zejména hodnota reprodukčního čísla R, která se poprvé od července dostala pod hodnotu 0,9. Vláda počítá s ponecháním současných restrikcí do Vánoc, poté by již podle prognóz mohla být epidemiologická situace příznivější.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …