Europoslanci probírali se Sobotkou stanovisko Česka k Brexitu. Konečná poté prozradila důležitou informaci

14. 10. 2016 22:51

Europoslanci Kateřina Konečná (KSČM), Pavel Telička (ANO) a Miroslav Poche (ČSSD) debatovali o tom, co bude Brexit znamenat pro Česko. V pátek se sešla většina českých europoslanců s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a diskutovali o stanovisku Česka k Brexitu. Konečná ocenila Sobotkovu výzvu, aby o Brexitu konečně nerozhodovali úředníci, ale politici. Telička volání komunistky po potlačení vlivu Evropské komise mírnil.

Europoslanci probírali se Sobotkou stanovisko Česka k Brexitu. Konečná poté prozradila důležitou informaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

„To, co lze ocenit, je už to, že pan premiér je jediný český ústavní činitel, který si europoslance svolává,“ pochválila Sobotku. Na schůzce si prý řekli, jak se Brexit jeví z Prahy a co o Brexitu vědí z Bruselu. V podstatě tak podle komunistky šlo o výměnu názorů.

Europoslanec Poche se vyjádřil ve stejném duchu, jen se navíc pozastavil nad tím, že na jednání nedorazili europoslanci zvolení za ODS, kteří patří do euroskeptické frakce. Všichni by si podle jeho názoru měli být vědomi toho, že odchod Velké Británie z EU bude bolet jak Brity, tak ostatní členské státy EU. Něco pozitivního však na Brexitu přece jen viděl. „Na bratislavském summitu se rozeběhla jednání o ustavení společné evropské armády, což je projekt, který Velká Británie dlouhodobě blokovala,“ podotkl.  

Kateřina Konečná následně prozradila, že slyšela z úst předsedy vlády Sobotky slova, která se jí sice líbila, ale bohužel nevěří, že budou naplněna. „My jsme dnes slyšeli dost důležitou informaci, které já tak úplně nevěřím, ale premiér Sobotka nám řekl, že o Brexitu by měla rozhodovat Evropská rada a ne Evropská komise, což by konečně znamenalo, že přestanou rozhodovat nikým nevolení úředníci a že by tito úředníci konečně plnili dané politické zadání,“ zaznělo z úst političky.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Telička však Sobotkovo stanovisko relativizoval. Měli bychom si uvědomit, že je EU složena z 28, resp. z 27 zemí, které spolu musí jednat. „Já bych také netvrdil, že o všem rozhoduje Evropská komise, to je takové otřepané. Je to tak, že Evropská komise předkládá návrhy a pokud je členské státy neschválí, tak je prostě neschválí,“ kontroval Telička.

Podle europoslance působícího v barvách Andreje Babiše bychom se měli zaměřit na geopolitické otázky, nastavit vztahy EU a Velké Británie, nastavit parametry možné spolupráce v oblasti bezpečnosti a tak podobně.  Poche s Konečnou Teličkovu argumentaci do jisté míry uznali, ale Konečná si do Bruselu také velmi důrazně rýpla.

„Půl roku po Bexitu já bohužel nevidím u Evropské komise žádnou sebereflexi,“ posteskla si. Pokud EU nevyslyší vlastní občany a nevrátí některé kompetence na národní úroveň jednotlivých států, tak nám hrozí, že v řadě zemí zesílí volání po odchodu z EU. A rozpad EU v tuto chvíli podle Konečné rozhodně není v zájmu České republiky.

Telička nakonec slova Konečné opět mírnil. Volání po návratu kompetencí z nadnárodní úrovně zpět na úroveň národní za každou cenu označil za populistické. Podle jeho názoru je třeba zvážit, které pravomoci by se skutečně měly vracet na národní či dokonce na regionální úroveň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…