Europoslanci probírali se Sobotkou stanovisko Česka k Brexitu. Konečná poté prozradila důležitou informaci

14.10.2016 22:51

Europoslanci Kateřina Konečná (KSČM), Pavel Telička (ANO) a Miroslav Poche (ČSSD) debatovali o tom, co bude Brexit znamenat pro Česko. V pátek se sešla většina českých europoslanců s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a diskutovali o stanovisku Česka k Brexitu. Konečná ocenila Sobotkovu výzvu, aby o Brexitu konečně nerozhodovali úředníci, ale politici. Telička volání komunistky po potlačení vlivu Evropské komise mírnil.

Europoslanci probírali se Sobotkou stanovisko Česka k Brexitu. Konečná poté prozradila důležitou informaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„To, co lze ocenit, je už to, že pan premiér je jediný český ústavní činitel, který si europoslance svolává,“ pochválila Sobotku. Na schůzce si prý řekli, jak se Brexit jeví z Prahy a co o Brexitu vědí z Bruselu. V podstatě tak podle komunistky šlo o výměnu názorů.

Europoslanec Poche se vyjádřil ve stejném duchu, jen se navíc pozastavil nad tím, že na jednání nedorazili europoslanci zvolení za ODS, kteří patří do euroskeptické frakce. Všichni by si podle jeho názoru měli být vědomi toho, že odchod Velké Británie z EU bude bolet jak Brity, tak ostatní členské státy EU. Něco pozitivního však na Brexitu přece jen viděl. „Na bratislavském summitu se rozeběhla jednání o ustavení společné evropské armády, což je projekt, který Velká Británie dlouhodobě blokovala,“ podotkl.  

Kateřina Konečná následně prozradila, že slyšela z úst předsedy vlády Sobotky slova, která se jí sice líbila, ale bohužel nevěří, že budou naplněna. „My jsme dnes slyšeli dost důležitou informaci, které já tak úplně nevěřím, ale premiér Sobotka nám řekl, že o Brexitu by měla rozhodovat Evropská rada a ne Evropská komise, což by konečně znamenalo, že přestanou rozhodovat nikým nevolení úředníci a že by tito úředníci konečně plnili dané politické zadání,“ zaznělo z úst političky.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Telička však Sobotkovo stanovisko relativizoval. Měli bychom si uvědomit, že je EU složena z 28, resp. z 27 zemí, které spolu musí jednat. „Já bych také netvrdil, že o všem rozhoduje Evropská komise, to je takové otřepané. Je to tak, že Evropská komise předkládá návrhy a pokud je členské státy neschválí, tak je prostě neschválí,“ kontroval Telička.

Podle europoslance působícího v barvách Andreje Babiše bychom se měli zaměřit na geopolitické otázky, nastavit vztahy EU a Velké Británie, nastavit parametry možné spolupráce v oblasti bezpečnosti a tak podobně.  Poche s Konečnou Teličkovu argumentaci do jisté míry uznali, ale Konečná si do Bruselu také velmi důrazně rýpla.

„Půl roku po Bexitu já bohužel nevidím u Evropské komise žádnou sebereflexi,“ posteskla si. Pokud EU nevyslyší vlastní občany a nevrátí některé kompetence na národní úroveň jednotlivých států, tak nám hrozí, že v řadě zemí zesílí volání po odchodu z EU. A rozpad EU v tuto chvíli podle Konečné rozhodně není v zájmu České republiky.

Telička nakonec slova Konečné opět mírnil. Volání po návratu kompetencí z nadnárodní úrovně zpět na úroveň národní za každou cenu označil za populistické. Podle jeho názoru je třeba zvážit, které pravomoci by se skutečně měly vracet na národní či dokonce na regionální úroveň.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

12:20 Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

„Dítě Evropy“, poslankyně Eva Decroix (ODS) opět označila účastníky protivládních demonstrací za „ru…