Europoslankyně Maxová v rozhlase vysvětlila, proč nepodpořila Jana Zahradila

8. 7. 2019 17:33

Do pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu zavítala europoslankyně za hnutí ANO Radka Maxová. V Evropském parlamentu usedla v liberální frakci původně známé pod zkratkou ALDE. Dnes si toto uskupení říká Renew Europe. Posluchačům mimo jiné vysvětlila, proč jako česká politička hlasovala proti českému kandidátovi na post předsedy Evropského parlamentu Janu Zahradilovi.

Europoslankyně Maxová v rozhlase vysvětlila, proč nepodpořila Jana Zahradila
Foto: Archiv
Popisek: Radka Maxová
reklama

Protože frakce ALDE podpořila na předsedu Evropského parlamentu Davida Maria Sassoliho, hlasovala pro něj i Radka Maxová. Hlasovala pro něj i přesto, že šlo o sociálního demokrata, proti kterému kandidoval český europoslanec Jan Zahradil. „Pan Zahradil je výrazný europoslanec a svou roli si jistě ještě najde,“ prohlásila Maxová.

Co ji zaujalo v projevu Sassoliho? „On hovořil o boji s nacionalismem, o rovnosti pohlaví, o tom, že je třeba investovat do celé řady projektů, nejen do infrastruktury,“ uvedla dáma.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Obočí prý pozvedla, když mluvil o migraci, protože vyzýval k solidaritě evropských států a solidaritu si lze vykládat různě.

„Otázka migrace bude důležitá po celou dobu těch pěti let. Už teď vnímám, že to nebude jednoduché,“ varovala Maxová. „Buď je to, že se někdo opět bude snažit prosazovat kvóty a integrovat migranty u nás, nebo ta druhá cesta, kterou prosazujeme my, to je pomáhat v těch zemích,“ pokračovala Maxová.

V tuhle chvíli prý neví, zda na předsedkyni Evropské komise podpoří dnešní německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Počká si, co se od německé političky dozví.

Na rozhlasových vlnách uznala, že země Visegrádské čtyřky nedokázaly do nejužšího vedení EU prosadit nějakého svého kandidáta, ale povedlo se to prý částečně vyvážit tím, že hned dva ze čtrnácti místopředsedů Evropského parlamentu jsou Češi – Dita Charanzová (ANO) a Marcel Kolaja (Piráti).  

Pokud jde o českého eurokomisaře či eurokomisařku, Maxová by byla ráda, kdyby členkou zůstala Věra Jourová. Jen by si podle ní zasloužila významnější agendu, než je ochrana spotřebitele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

18:39 Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

Kudy se do politiky vrátí charisma? Kam sahá Macron Charlesi de Gaullovi? Bezdětná „Bundesmutti“ Wil…