Evropa uskuteční Green Deal a strhne i svět. Jiná cesta není, ujišťuje europoslanec Polčák

14.11.2022 21:28 | Komentář

Evropská unie míří k elektromobilitě – a europoslanec Stanislav Polčák (STAN) míní, že EU bude v zákazu spalovacích motorů vzorem pro zbytek světa. V rozhovoru pro iDnes.cz říká, že „jiná cesta není“, a vyzdvihl postupné odpojení se od závislosti na ruských surovinách.

Evropa uskuteční Green Deal a strhne i svět. Jiná cesta není, ujišťuje europoslanec Polčák
Foto: Daniela Černá
Popisek: Stanislav Polčák

Zákaz spalovacích motorů podle Polčáka v europarlamentu projde: „Myslím si, že ano, dohoda zde projde. Legislativa jde správným směrem, ale přikazovat stoprocentní nulové emise mi připadá proti technologickému pokroku,“ uvedl europoslanec. Členské státy Evropské unie se pod českým předsednictvím domluvily na nulových emisích u osobních automobilů a dodávek v roce 2035. Tu dohodu vcelku hodnotí jako správnou, protože obsahuje celou řadu ustanovení, které postupně vedou správným směrem.

Omezení výroby spalovacích motorů podle Polčáka přinese celou řadu benefitů. Dnes trpí aglomerace kolem velkých měst obrovskými environmentálními dopady na životní prostředí, na zdraví. Kolem silnic se pomalu nedá projít, málokdo chce dýchat exhalace z automobilů. A elektromobily cestu do práce a zpět v pohodě zvládnou a emise nevznikají. „Důležité však je, aby byly cenově přijatelné, dnes to tak není,“ říká Polčák, člen Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

  • Původní zdroj ZDE

K faktu, že při výrobě elektroaut jsme u některých komponentů závislí na surovinách z Číny, dodává: „Je to tak, bez kobaltu, mědi, kadmia nebo lithia je Green Deal mrtvý. Tyto surovinové potřeby zajistit musíme, jinak se ani žádný Green Deal ani balíček Fit for 55 neuskuteční,“ říká, že „se musíme spolehnout na surovinovou diplomacii“.

Dle jeho slov, Evropa v tomto směru bude vzorem pro zbytek světa: „Já jsem ale přesvědčen, že jiná cesta není. Dává dlouhodobý smysl i z hlediska závislosti právě třeba na Rusku, pokud posílíme obnovitelnou složku v rámci Evropy. Větší klimatická odpovědnost je nezbytný trend. Evropa zjevně pro celý svět působí jako vzor cílů,“ domnívá se Polčák.

Důležité podle něj je, aby Evropa měla v této věci spojenectví se Spojenými státy. „Jsem přesvědčen, že dva kontinenty dokážou strhnout i svět. Projevilo se to i v pařížské klimatické úmluvě, protože ten závazek dodržet své emisní limity státy učinily. A my v této věci nemůžeme polevit. Evropský přístup bude motivovat k inovacím a k tomu, aby se ostatní státy postupně přidávaly,“ vyjádřil svůj názor s tím, že „nemají-li nás budoucí generace proklít, musíme být inovátory a lídry“.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…