Evropanství může spojit ČSSD a TOP 09, myslí si politolog

24.01.2012 11:57

Podporování začlenění České republiky hlouběji do Evropské unie a proevropské směřování vůbec by do budoucna mohlo spojit síly ČSSD a TOP 09. Určitě ale až po volbách, v současné době je tento scénář jen velmi nepravděpodobný. Tak to vidí politolog Lukáš Jelínek.

Evropanství může spojit ČSSD a TOP 09, myslí si politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo TOP 09

Dnes jsou strany diametrálně odlišné, jak ideologií tak přístupem k domácí politice. Dokonce i jejich vnímání Evropské unie je odlišné. "TOP 09 v ní vidí především ekonomický projekt, ovšem ČSSD upřednostňuje sociální a bezpečnostní aspekty integrace," soudí Jelínek ve svém článku v deníku Právo. Obě strany ale vidí evropskou integraci jako pozitivní věc - a to je ten aspekt, který je do budoucna může sblížit.

"Při hokynářském součtu plusů a minusů dospějeme k závěru, že ani po volbách nezbude příliš prostoru pro vládnutí proevropské levice s proevropskou pravicí. Jenže politika není statická," píše Jelínek. "Mění se priority, rozložení sil i personální poměry. V TOP 09 například vedle ultrakonzervativců a fiskálních monetaristů najdeme i konsensuálního Karla Schwarzenberga, pružné exlidovce nebo umírněné politiky z komunálního prostředí, kteří ještě nemohli zcela zapomenout na obhajobu zájmů svých sousedů z měst a vesnic."

ČSSD zase nemůže donekonečna sázet na spolupráci s KSČM. "A parlamentní vyhlídky KDU-ČSL a zelených zůstávají zahaleny mlhou," doplnil Jelínek. "Sociální demokracii tak nezbývá než pracovat na programových základech, na nichž se po nejspíš vítězných volbách pokusí postavit vládu. Kdo na ně v hrubé podobě kývne, a může to být i TOP 09, měl by být zahrnut do koaličního vyjednávání."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…