Evropští lidovci pozastavili členství Orbánovu Fideszu

20.03.2019 21:51

Evropská lidová strana (EPP) rozhodla – pozastavila členství maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána. Její rozhodnutí padlo na základě společného návrhu lidoveckého vedení a Fideszu, jehož postih dříve žádalo třináct stran kvůli údajnému porušování zásad právního státu v Maďarsku, uvedla ČTK.

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánovu Fideszu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Na shromáždění v Bruselu návrh schválilo 190 delegátů členských stran EPP, proti byli jen tři. Pozastavení členství zahrnuje neúčast na schůzích, odebrání hlasovacího práva a také práva navrhovat kandidáty do funkcí, stojí v tiskovém prohlášení EPP. Tímto řešením se tak odvrátil odchod Orbánovy strany z Evropské lidové strany.

Ještě před hlasováním například člen německé CSU Manfred Weber, kandidující na předsedu Evropské komise, podpořil pozastavení členství Fideszu do výsledku posouzení situace právního státu v Maďarsku.

Toto přezkoumání by měl provést tříčlenný výbor vedený bývalým předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem. Jeho členy jsou podle tiskové zprávy po jednání také bývalý šéf europarlamentu z Německa Hans-Gert Pöttering a někdejší rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Orbán závěr přivítal jako dobrý krok, protože zachoval jednotu. Souhlasil s dobrovolným přerušením účasti svého Fideszu v hlavním evropském středopravicovém uskupení, aby se vyhnul nucenému pozastavení členství kvůli obavám ohledně porušování zásad právního státu.

Rovněž potvrdil, že Fidesz nadále podporuje Weberovu kandidaturu na předsedu Evropské komise. Nový šéf unijní exekutivy bude vybírán na základě výsledků květnových voleb do Evropského parlamentu.

Předseda české KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po bruselském jednání uvedl, že zvolené řešení podle Bělobrádka nebagatelizuje věci, které se v Maďarsku dějí a které mnoha evropským lidovcům vadí. „Ale zároveň nestřelí dva měsíce před (evropskými) volbami Evropskou lidovou stranu do kolena a nebudeme se vylučovat,“ doplnil.

Podle materiálu EPP dal Weber maďarské straně Fidesz tři podmínky: Stažení plakátů a dalších materiálů vládní kampaně, která s použitím portrétu předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera uváděla nepravdivé informace o záměrech Evropské komise ohledně migrace.

Dále uznat, že pochybila a evropské lidovce poškodila. Třetí podmínkou je vyřešení právní nejistoty kolem dalšího působení Středoevropské univerzity v Maďarsku. Pro politické rivaly EPP v europarlamentu je řešení nedostatečné a označují jej za ostudný politický trik a výrazně podle nich utrpěla věrohodnost EPP jako spojence v boji s pravicovým populismem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…