Exdiplomat Kolář pochválil novou Trumpovu obrannou strategii

3. 2. 2018 20:35

Nová jaderná doktrína Spojených států, kterou v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obrany, odráží současnou realitu, míní bývalý český velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář. Spojenci v Severoatlantické alianci by ji měli podle něho přivítat.

Exdiplomat Kolář pochválil novou Trumpovu obrannou strategii
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Bývalý velvyslanec Petr Kolář (vlevo) a někdejší místopředseda EP Libor Rouček
reklama

„Nežijeme v ideálním světě a hrozby, na které nová jaderná doktrína USA reaguje, jsou skutečné. Rusko, Čína, Severní Korea i Írán ohrožují nejen USA, ale i své sousedy a především celou naši západní liberálně demokratickou civilizaci,“ řekl dnes ČTK Kolář.

Podotkl, že je vždy lepší prevence než náprava spáchaných škod, mír je podmíněn i připraveností na válku. „Stačí si prostudovat ruskou vojenskou doktrínu a je zřejmé, že USA a NATO, tedy i my, jsou putinovským Ruskem vnímány jako hlavní nepřítel,“ uvedl Kolář.

Rusko podle něho zbrojí a posiluje své vojenské kapacity. „A aktivity Číny v Jihočínském moři také nemohou nikoho nechat na pochybách. Co se týče Severní Koreje a Íránu, není to snad třeba ani komentovat. Nová jaderná doktrína Spojených států by měla být spojenci v NATO přivítána,“ zdůraznil Kolář.

Doktrína, s níž přichází prezident Donald Trump, má být v porovnání s érou jeho předchůdce Baracka Obamy podstatně tvrdší vůči Rusku. Jejím cílem je mimo jiné odradit Rusko od toho, aby hrozilo byť jen omezeným jaderným útokem v Evropě. Jak informovala agentura AP, Moskva musí být přesvědčena o tom, že by za to zaplatila „nepřijatelně vysokou cenu“.

Nová doktrína se rozchází s Obamovou vizí ohledně postupného snižování významu jaderných zbraní v americké obranné politice. Stejně jako Obama uvažuje Trumpova vláda o použití jaderných zbraní pouze za zcela mimořádných okolností, aniž by však přesně definovala, co to znamená. Trump stále sází na jejich odstrašující účinek.

V textu se také uvádí, že Severní Korea zůstává „jasnou a vážnou hrozbou“ pro USA a jejich spojence. Jakýkoli severokorejský jaderný útok proti USA nebo jejich spojencům by měl za následek „konec tohoto režimu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přijďte si pro mě zas, klidně mě zavřete.“ Hospodský vyhlásil válku vládě. Má otevřeno. A potáhne to výš

12:25 „Přijďte si pro mě zas, klidně mě zavřete.“ Hospodský vyhlásil válku vládě. Má otevřeno. A potáhne to výš

Navzdory vládním protiepidemických opatřením majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevře…