Exhibice Hilšera. Nedůstojné! Z výslechu Lipovské: Svědectví z místa

05.02.2020 19:27

Jedna z uchazeček o post v Radě ČT, brněnská ekonomka Hana Lipovská, dnes předstoupila před zákonodárce a popisovala, zda by se byla schopna nezávisle chovat vůči exprezidentovi Václavu Klausovi, a hovořila o tom, na čem by se podle ní dalo v ČT ušetřit. Vůči Lipovské vyjádřilo výhrady 19 senátorů v čele s Markem Hilšerem, a jak se dalo čekat, někteří z nich se do ní opřeli. K jejich vystupování vůči Lipovské se pro ParlamentníListy.cz kriticky vyjádřila dlouholetá mediální analytička Irena Ryšánková, která podobných slyšení v Poslanecké sněmovně viděla stovky.

Exhibice Hilšera. Nedůstojné! Z výslechu Lipovské: Svědectví z místa
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská
reklama

Před zákonodárce postupně předstupuje víc než stovka kandidátů do Rady ČT a Rady Českého rozhlasu. V Radě ČT bude třeba obsadit celkem šest postů a v Radě ČRo posty dva. Jednou z kandidátek na televizní radní je i brněnská ekonomka Hana Lipovská, donedávna spolupracující s Institutem Václava Klause, vůči které vyjádřilo výhrady 19 senátorů. Právě kvůli jejím vazbám na exprezidenta Klause členové horní komory velmi pochybují, že by Lipovská zodpovědně hájila nezávislost veřejnoprávní televize.

Asi by bylo jednodušší říct, co všechno nejsem, když vezmu v úvahu, co jsem se o sobě v posledních deseti dnech dočetla,“ poznamenala hned na úvod. Její slova zprostředkoval server Lupa.cz. „Jsem národohospodář a zabývám se otázkou blahobytu České republiky. K tomu patří otázky demokracie a svobody. A potom nelze ignorovat ‚slona na naší zahrádce‘, média veřejné služby. Neumím posoudit, jestli vysílá dobré filmy nebo jaké jsou sportovní přenosy. Ale umím posoudit vztahy a jako ekonom je nejlépe umím poznat z peněžních toků,“ pokračovala.

Konstatovala také, že když se ČT dostane pod tlak toho, na koho má dohlížet, pak bude v České republice ohrožena svoboda.

Senátor za hnutí STAN David Smoljak pak položil otázku. „Platí ještě, že nerozumíte smyslu veřejnoprávních médií? Jak byste za takové situace kontrolovala veřejnou službu?“ vypálil v reakci na přiznání samotné Lipovské, že veřejnoprávní televizi nesleduje.

Anketa

Chcete, aby Hana Lipovská byla zvolena členkou Rady ČT?

97%
3%
hlasovalo: 14190 lidí
„Jako ekonom vnímám tři různé náplně termínu veřejnoprávnost. První vrstva je subjekt veřejného práva, druhá vrstva je používána ve smyslu vyživovaný televizními poplatky, a tam jako ekonom budu tvrdit, že máme prozkoumat všechny způsoby financování. A třetí vrstva je v zákoně, že úkolem ČT je poskytování veřejné služby. A s tím já nikdy v životě nebudu polemizovat,“ přislíbila.

Ale hodlá ČT kontrolovat. „A já jako ekonom se budu ptát – má tohle naplňovat subjekt státní, veřejnoprávní, soukromý, nebo jaký? Zajímá mě, která forma bude nejefektivnější pro hlavní cíl, tedy plnění veřejné služby,“ odvětila Lipovská.

Poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka se v tu chvíli Lipovské zastal a prohlásil, že Senátor Smoljak je vůči Lipovské ve střetu zájmů, protože veřejně podpořil jiného kandidáta – Heřmana Chromého.

Lipovské chtěl položit dotaz také senátor Marek Hilšer. Ale neuspěl. Položil totiž otázku pozdě a překročil určený časový limit.

„Senátor Marek Hilšer se snažil položit otázku kandidátce už po časovém limitu. Poslanci vyhlásili pětiminutovou přestávku poté, co ignoroval jejich žádosti, že mají na každého kandidáta vymezený časový limit,“ napsal k tomu server.

K vystupování zákonodárců vůči Lipovské se pro ParlamentníListy.cz vyjádřila analytička Irena Ryšánková, podle které bylo jejich chování nedůstojné: „Lipovská byla výborná, studená, ekonomická, i když nemusím souhlasit, ale měla úroveň. Vřava vypukla prakticky  až na samé hraně času, Juchelka upozornil Smoljaka, že je ve střetu zájmů, protože podepsal kandidaturu Hermanu Chromému a teď vyzpovídá protikandidáty. Hilšer se pak pokusil o projev na téma ‚IVK je financováno zlou PPF‘. Odmítal upozornění na přetažení času, takže to skončilo vřavou. Upřímně řečeno, patrně šlo o nějakou exhibici Marka Hilšera a naprosto nedůstojné senátora,“ konstatovala Ryšánková.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

14:46 Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

O důvěryhodnosti a kompetentnosti českých tajných služeb, ale také o tom, zda se dnes obyvatelé Vrbě…