Exministr Bašta a novinky z Ukrajiny. Majdanské gardy dosloužily a teď prý můžeme čekat jejich likvidaci

26.07.2015 20:21

Současné uklidňování situace na východní Ukrajině dává bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině, Jaroslav Bašta, do souvislosti s překvapivou květnovou schůzkou amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Soči. Bašta o celé problematice píše v komentáři na serveru Prvnizpravy.cz.

Exministr Bašta a novinky z Ukrajiny. Majdanské gardy dosloužily a teď prý můžeme čekat jejich likvidaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Bašta připomíná, že v Donbasu postupně utichá střelba, stahují se zbraně od linie fronty a hrozbu vypuknutí konfliktu zažehnávají diplomatická jednání. „Nejvíce mě zaujalo vytvoření americko–ruské pracovní skupiny, v níž se o urovnání situace na východě Ukrajiny dohadují náměstci ministrů zahraničí, Victoria Nulandová a Grigorij Karasin. Považuji to za přiznání faktu, že občanská válka na Ukrajině byla ve skutečnosti zástupnou válkou mezi USA a Ruskou federací. A jenom představitelé obou těchto států ji mohli ukončit. Což se právě děje,“ napsal Bašta.

Evropští politici ztratili poslední zbytky věrohodnosti

Podle něj je to pro obyvatele Evropy skvělá zpráva. „Pro evropské politiky, kteří naprosto nesmyslně pomáhali svou podporou neústavního puče v Kyjevě nebezpečný konflikt rozpoutat, to znamená, že u svých občanů ztratí poslední zbytky věrohodnosti,“ podotýká Bašta.

Ovšem nejhorší dopad bude mít tento způsob urovnání konfliktu na ty, kdož se v něm nejvíce angažovali a nasazovali ve válce to nejcennější, co mají – své zdraví a životy. A to na obou stranách fronty. „Tito lidé, kteří proti sobě stáli v krutém boji na život a smrt, nyní zjišťují, že jsou si daleko podobnější, než si až doposud mysleli. A dohody z Minsku musejí vnímat jako zradu. Spáchanou těmi, jimž nejvíc věřili,“ domnívá se Bašta.

Lidové republiky Rusko během roku dvakrát srazilo v rozletu

Podle něj si stoupenci obou lidových republik bolestně uvědomují, že Rusko zosobněné prezidentem Putinem, jejich největší naděje, je v průběhu jednoho roku dvakrát srazilo v rozletu. Poprvé se tak prý stalo loni u Ilovajska a letos u Debalceva. „A mají oprávněný pocit, že teď je (Rusko) definitivně háže přes palubu a ponechá je v Ukrajině, protože anexí Krymu svých dlouhodobých cílů již dosáhlo,“ domnívá se Bašta.

Ještě hůře se podle něj musí cítit příslušníci ukrajinských dobrovolnických jednotek, momentálně zosobňovaných Pravým sektorem. „Majdan byla jejich revoluce a byli to oni, kdo jako první bojovali za jednotnou Ukrajinu a své pojetí ukrajinského národa. Jejich revoluci jim ukradli – nenáviděné oligarchy sice vyhnali, ale na jejich místech se ocitli jiní, stejně bezohlední a stejně zkorumpovaní. A Západ, jejich vzor a naděje, jim nijak nepomohl a teď je také hodlá hodit přes palubu,“ myslí si bývalý diplomat s tím, že Pravému sektoru dochází, že sehrál roli mouřenína, který musí odejít někam do zapomnění.

Celý text je ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…