Exministr Vondra ostře: Politická korektnost nás dusí. Pelikán je hipster!

7. 12. 2015 22:32

Dusí Evropu politická korektnost? Exministr obrany je jednoznačně přesvědčen, že ano, a že je to problém. Zastáncem politické korektnosti je ministr spravedlnosti Robert Pelikán, kterého Vondra označil za hipstera. Filosof Daniel Kroupa k tomu dovysvětlil, kde se politická korektnost vzala. Své k tématu řekl i bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Ten se zastal Německa.

Exministr Vondra ostře: Politická korektnost nás dusí. Pelikán je hipster!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu OVM
reklama

V pondělních Událostech, komentářích České televize vystoupili bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, exministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a politolog Daniel Kroupa z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Slovensku prohlásil, že si nedokážeme poradit se zásadními problémy dneška, pokud nevykročíme z bariér politické korektnosti. Vondra dal předsedovi vlády jasně za pravdu. „Politická korektnost je velký problém, byť k nám ještě tolik neproniká. Za komunismu jsme byli zvyklí, že lidé něco jiného říkali a něco jiného si mysleli. Ta politická korektnost je něco podobného,“ varoval exministr obrany. Lidé se proto obrací k jiným politikům. Standardní politici jsou dnes nudní. „Někde to vře a vře to i mezi lidmi, což se projevit musí,“ doplnil host.

Kroupa vysvětlil, kde má politická korektnost kořeny. Nalézají se v kořenech filosofie jazyka 20. století. Myslitelé z tohoto okruhu se domnívali, že jistá náprava jazyka a vyjadřování povede i ke kultivaci lidí, kteří následně nebudou páchat tolik zla. Podle Kroupy ale není špatné říkat věci od plic, problém je, když tím hanobíme či urážíme jiné. Podle vysokoškolského pedagoga se lze vyjadřovat konkrétně, srozumitelně a přesto slušně. Připomněl také, že ještě v 90. letech minulého století Zeman razantně vystupoval proti xenofobii.

Někdejší ministr Vondra prozradil, kde prý máme problém. „Pelikán je příkladem politické korektnosti. On je takovým hipsterem toho západního typu. Andrej Babiš ho potřebuje, aby vypadal dobře na Západě, ale doma se snaží pohltit všechny,“ rozzlobil se Vondra. Narážel tím na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a ministra financí Andreje Babiše (ANO).  

Podle Vondry si musíme říci, že je třeba lidem pomáhat, ale rozhodně nedokážeme pomoci všem. Německo by podle jeho názoru mělo přestat lákat uprchlíky na svůj štědrý sociální systém. Zatím mnoho nezměnilo a hrozí, že na to doplatí celá EU.  

EU migrační krizi nezvládá dobře, řekl polský exministr Sikorski

K tématu se vyjádřil i bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který to vzal od uprchlické krize.

„Evropa migrační krizi nezvládá dobře. Je to přitom ještě vážnější krize než krize eurozóny. Ta předchozí krize byla technokratická, ale tahle není,“ zahájil své vystoupení Sikorski. Neviní však Německo, že přiživuje migrační krizi. Zásadní problém vidí v těch státech, které od počátku nedokázaly kontrolovat vnější hranice EU – především Řecko a Itálie.

Pokud jde o politickou korektnost, viní z ní např. ty politiky, kteří se v Bruselu na lecčems domluví, protože to považují za prospěšné pro své země, ale pak se vrátí domů a ukazují na "zlý Brusel", který jim něco nařídil. Celé to potom vede k tomu, že na kritice Bruselu profitují i radikální politici v jednotlivých zemích EU.

„Myslím, že můj někdejší šéf ve vládě Donald Tusk to řekl dobře, když poznamenal, že uprchlickou krizi dokážeme řešit jen tak, když budeme chránit vnější hranice EU,“ doplnil host. Jakmile budeme mít migrační proudy pod kontrolou, musíme pomáhat Řecku a Itálii. Tyto země nyní jsou pod velkým tlakem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…