Lang působí na Německém institutu pro mezinárodní a bezpečnostní otázky a patří k předním německým znalcům středoevropské politiky. Nedávná, poměrně radikální, vyjádření prezidenta Miloše Zemana o nutnosti vyslat na Ukrajinu jednotky NATO, pokud do země vstoupí ruští vojáci, nebo o posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v zemích sousedících s Ukrajinou podle něj souvisejí se špatnými zkušenostmi Čechů z nedávné minulosti.
Z pohledu Ruska je Ukrajina úhelným kamenem geopolitického pořádku
„Podle mě to může souviset s kombinací traumat z let 1968 a 1938. Že jste obecně na pozoru, když jde o intervence mocností, o ochranu menšin, když se rozhoduje o věcech, aniž by člověk seděl u jednoho stolu s těmi, kdo rozhodují," uvedl v narážce na diktát evropských mocností z roku 1938, nařizující Československu vzdát se pohraničních oblastí, a na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa o 30 let později. Tento citlivý postoj je podle Langa už zakořeněn v české politice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk, mp